Jürgen Brater : Virtahevon huippunopeus ja muita outoja lukuja

Alkaen 4,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-VIRT-531996
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Hauskoja, hyödyllisiä ja yllättäviä numeroita ja tarinoita löytyy kaikkialta universumista – tutustu lukujen ihmeelliseen maailmaan! Tiesitkö, että salama on kuumempi kuin Aurinko ja virtahepo voittaisi juoksukilpailun?

Takakansi

Tiesitkö tämän: Kiinassa ja Japanissa numero 4 tuo epäonnea. Salama on kuumempi kuin Aurinko ja 13. päivä osuu useimmiten juuri perjantaille. Vastasyntynyt kenguru painaa alle 1 gramman, korvavikkukigeeni sijaitsee kromosomissa numero 16 ja joka vuosi 150 ihmistä kuolee kookospähkinän iskuun. Kirahvin verenpaine on 340/230, elokuun 31. päivä johtuu keisarin kateellisuudesta ja lyhimillään sota on kestänyt 38 minuuttia. Eikä virtahevon kanssa kannata juosta kilpaa, sillä virtahepo voittaa.

Kiinnostavia, hauskoja, hyödyllisiä ja hyödyttömiä numeroita kaikkialta universumista – ja tarinat niiden takaa!

Esittely

Kuinka pitkään hehkulamppu on palanut yhteen menoon? Mikä olisi pituushypyn maailmanennätys, jos kisa käytäisiin Kuussa? Kuinka nopeasti virtahepo voi juosta? Minkä kokoinen vesipisaran pitäisi olla, jotta atomit näkisi paljain silmin"

Elämme keskellä maailmaa, jossa paljon hyödyllistä, hauskaa tai ihan muuten vain kiinnostavaa tietoa liittyy numeroihin. On kyse sitten pienistä luvuista, sadoista, tuhansista tai miljoonista, niiden takaa löytyy tarinoita jokaiselta elämänalalta. Tiesitkö esimerkiksi, että konserttiflyygelissä on 88 kosketinta tai että päästäisen sydän lyö jopa 1320 kertaa minuutissa"

Tämä lukujen kirja on hauska portti lukujen ihmeelliseen maailmaan, viihdyttävä tietoteos tai illanistujaisten hauskutus.

Kirjan on kuvittanut sarjakuvataiteilija Mika Lietzén.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäJürgen Brater
Muut tekijätRiitta Virkkunen & Mika Lietzen
Teoksen nimiVirtahevon huippunopeus ja muita outoja lukuja
AlkuteosKuriose Welt in Zahlen
SKUP-VIRT-531996
Avainsanatluvut, numerot, siffror, tal (matematik)
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja