Jussi K. Niinenmaa : Viha, vaino pois

Jussi K. Niinenmaan esseeteos pohtii väkivallan ja rauhan kysymyksiä ajassa, jossa konfliktien riskit kasvavat ympäristökriisien keskellä.
Kun iso osa maapallosta uhkaa muuttua elinkelvottomaksi ja luonnonvarat hupenevat, konfliktien ja jopa suursotien riski kasvaa. Ihmiskunta voi kuitenkin selviytyä vain rauhan ja yhteistoiminnan avulla. Miten tälle viisaammalle tielle olisi mahdollista päästä?
Jussi K. Niinenmaa on koonnut esseistiseen kirjaansa ajatuksia väkivallasta ja sen käytöstä erityisesti vallanpidon välineenä - sekä toisaalta rauhasta ja sen mahdollisuuksista. Kyse ei ole pelkästään valtioiden välisestä politiikasta. Niin rauhan kuin väkivallankin siemenet kylvetään ruohonjuuritasolla. Esimerkiksi syrjintä, koulukiusaaminen ja sukupuolittunut väkivalta ovat Suomessakin arkea. Ja vastaavasti rauhantekijäksi voi ryhtyä kuka tahansa omassa arjessaan.
Pohdiskelevaan sävyyn kirjoitettu teos tarjoaa sodan ja rauhan kysymyksiin taustoitusta, jollaiselle nykyisessä nopearytmisessä mediaympäristössä on huutava tarve.
Jussi K. Niinenmaan aikaisempaan tuotantoon kuuluvat muun muassa teokset Neljäs kuolemansynti – vai maailman pelastus, Valhe vallan päällä, Mustan sapen maa ja Hymyile miss Universum.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
Tuoteryhmä | |
---|---|
Tekijä | Jussi K. Niinenmaa |
Teoksen nimi | Viha, vaino pois |
Avainsanat | rauha, esseet, väkivalta, väkivallattomuus |