Jussi ym. Lehtonen : Kolme kerettiläistä : liettualaista nykydraamaa
Alkaen 4,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-KOLM-4A8A80

Kolme kerettiläistä – liettualaista nykydraamaa tarjoaa ainutlaatuisen katsauksen Liettuan nykyteatterin vaikuttavimpien näytelmäkirjailijoiden tuotantoon. Teos tuo suomeksi kolme ajankohtaista näytelmää ja valottaa liettualaisen teatterin kehitystä sekä kirjailijoiden asemaa nykypäivän kulttuurissa.
Kenelle: Teatterin ja nykydraaman ystäville, erityisesti niille, jotka ovat kiinnostuneita kansainvälisestä näytelmäkirjallisuudesta tai liettualaisesta teatterista.
Takakansi
Marius Ivaškevičius NaapuriSigitas Parulskis Lautturi
Daiva Čepauskaitė Pavut
Liettualainen teatteri on maailmankuulua, ja suomalaisillakin festivaaleilla on nähty liettualaohjaajien runollisen väkeviä esityksiä. Tyypillisimmillään ne edustavat vahvaa, suurten näkyjen ohjaajateatteria. Mutta millainen on maan näytelmäkirjallisuuden asema?
Ensimmäinen suomenkielinen liettualaisen nykynäytelmän kokoelma esittelee kolme tämän hetken kiinnostavinta liettualaista näytelmäkirjailijaa ja heidän keskenään hyvin erilaiset teoksensa Jussi Lehtosen nautittavina suomennoksina. Näytelmät tarjoavat tuulahduksen liettualaisen teatterin absurdista ja metaforisesta ominaislaadusta mutta näyttävät myös realistisen perinteen nykymuodon.
Kirjan artikkeleissa kuvataan elämyksellisesti liettualaisen teatterin syntyhistoria ja miehitysajan vaikutusta liettualaisen teatterin kieleen sekä uutta perinnettä luovien näytelmäkirjailijoiden työtä.
Esittely
Ensimmäinen suomeksi julkaistava liettualaisten nykynäytelmien kokoelma esittelee kolme tämän hetken kiinnostavinta liettualaista näytelmäkirjailijaa ja heidän keskenään hyvin erilaiset teoksensa Jussi Lehtosen upeina suomennoksina. Näytelmät sopivat erinomaisesti lukudraamoiksi.Mukana ovat Sigitas Parulskis, Daiva Cepauskaite. ja Marius Ivakevicius.
Antologiassa esitellään asiantuntija-artikkelein liettualaisen teatterin merkkipaalut 1970-luvulta nykypäivään. Teos käsitelee myös liettualaisten näytelmäkirjailijoiden työtä ja asemaa viimeisenä kahtenakymmenenä vuotena. Kirja julkistetaan Baltic Circle -festivaalilla marraskuussa.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Jussi ym. Lehtonen |
| Muut tekijät | Marius Ivaskevicius & Jukka Hytti ym. |
| Teoksen nimi | Kolme kerettiläistä : liettualaista nykydraamaa |
| SKU | P-KOLM-4A8A80 |
