Jyrki Iivonen : Idän muuttuvat suurvallat : Kiina ja Neuvostoliitto
Alkaen 8,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-IDAN-DA2035

Jyrki Iivonen tarkastelee teoksessaan Kiinan ja Neuvostoliiton suurvaltojen historiallisia muutoksia, poliittisia järjestelmiä ja kommunististen puolueiden roolia. Kirjassa avataan näiden maiden yhteiskunnallisia ja poliittisia kehityskulkuja syvällisen taustan valossa.
Kenelle: Yhteiskunnasta, politiikasta ja historian suurvalloista kiinnostuneille.
Kaksi sosialistista suurvaltaa, Kiina ja Neuvostoliitto, ovat parhaillaan toteuttamassa suuria muutoksia sekä taloudellisessa että yhteiskunnallisessa elämässään ja myös keskinäisissä suhteissaan. Kirjassa luodaan lyhyt katsaus kummankin maan historiaan ja valtiollisen järjestelmän muotoutumiseen. Tämän lisäksi tarkastellaan kommunistisen puolueen asemaa ja merkitystä sekä poliittiseen kulttuuriin ja ulkopolitiikkaan alueita. Kiinan ja Neuvostoliiton suhteet tulevat varmasti olemaan jatkuvasti esillä tiedotusvälineissä, ja tämän ajan teos olisikin kirjan tehtävänä antaa syventäviä tietoja taustaksi kaikille maanmanpolitiikasta kiinnostuneille.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Jyrki Iivonen |
| Muut tekijät | Jukka Paastela |
| Teoksen nimi | Idän muuttuvat suurvallat : Kiina ja Neuvostoliitto |
| SKU | P-IDAN-DA2035 |
| Avainsanat | historia, poliittinen historia, kommunistiset puolueet, poliittiset järjestelmät |
