Jyrki Vainonen : Linnunpöntönrakentaja

Alkaen 10,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-LINN-B8BA3C
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Kirjailija Jyrki Vainonen avaa linnunpönttöjen kiehtovan maailman ja kertoo kohtaamisistaan lintujen parissa, tarjoten samalla näkökulmia myös ihmismieleen. Teoksessa yhdistyvät lintuharrastus, havainnot luonnosta sekä pohdinnat inhimillisestä kokemisesta.

Takakansi

"Kun avasin saranaseinän, huomasin tuijottavani läheltä hautovaa kuusitiaista, joka oli melkein kokonaan hautautunut pesävilloihin. Linnusta ei oikeastaan erottunut kuin pyrstönkarat ja pää, josta minua, jättimäistä rauhanhäiritsijää, kiilitti pari mustia silmiä. Tunsin olevani Gulliver, joka kurkistaa sisään lilliputtien hallitsijan palatsiin, liikuttuu ja hämmentyy näkemästään."

Kun katsoo linnunpöntön hämärään, voi nähdä myös ihmisen sisimpään. Kirjailija Jyrki Vainonen on rakentanut linnuille satoja pönttöjä pikkupojasta saakka, ja tässä kirjassa hän kertoo kohtaamisistaan siivekkäiden kanssa.

Esittely

Kirjailija Jyrki Vainonen on rakentanut linnuille satoja pönttöjä ja seurannut lintututtaviensa elämää pikkupojasta saakka. Linnunpöntönrakentajassa hän tarinoi kohtaamisista lintujen kanssa, ja kun hän kurkistaa linnunpöntön hämärään, aukeaa lukijalle näkymä myös ihmisen mielenmaisemaan.

Linnunpöntönrakentajassa on lisäksi vinkkejä ja ohjeita omaan pönttöharrastukseen.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja