Kaarina Goldberg : Voi vitsi, mikä virus

Sukella aikaan ennen älypuhelimia Kaarina Goldbergin humoristisessa ja oivaltavassa lastenromaanissa, jossa tietokonevirus mullistaa arjen yllättävällä tavalla.
Kenelle: Sopii lapsille ja nuorille, joita kiinnostavat fantasia, huumori ja tietokoneet.
Voi vitsi, mikä virus!
Eletään aikaa ennen äppejä ja älypuhelimia. Laaksosen Keken kotona on vain yksi pöytätietokone, jota käyttää koko perhe. Keke täyttää yksitoista ja saa Aapolta, parhaalta kaverilta, lahjaksi tietsikkapelin. Hän kokee elämänsä yllätyksen, kun koneeseen pesiytyy pelin mukana Komppa, tuiki tavall... tavullinen tietokonevirus Virus Computerix.
Topakka olio alkaa rellestää laitteessa mielensä mukaan. Se rupeaa vahtimaan Keken peliaikaa ja kouluttamaan himopelaajaa pois pahoilta tavoilta.
Kun Komppa jumittaa tietsikan ties monennenko kerran, Kekeltä palaa pinna. Hän haluaa uuden koneen. Ja oman koirankin! Tietokonetta tarvitsevat myös äiti, isä ja isosisko Anne. Komppa ehtii hämmentää heidänkin elämäänsä. Yllättäen viruksesta ei enää kuulukaan mitään. Keke huolestuu.
Minne Komppa on kadonnut?
Kaarina Goldberg kirjoittaa, kuvittaa, tulkkaa ja kääntää.
Häneltä on ilmestynyt lastenkirjoja sekä sarjakuva-albumeja.
Senni ja Safira-sarjakuvaa julkaistaan myös lehdissä.
Goldberg asuu ja työskentelee Wienissä.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
Tuoteryhmä | |
---|---|
Tekijä | Kaarina Goldberg |
Teoksen nimi | Voi vitsi, mikä virus |
Avainsanat | Fantasia, Tietokone, lastenkirja, Nuortenkirja, Humoristinen |