Kaarina Peltonen : Sata pientä palaa

23,60 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-SATA-1CA202
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Kaarina Peltosen omaelämäkerrallinen teos vie matkalle saaristokunnan arkeen ja vuosikymmenten muistoihin. Elämä pieninä hetkinä rakentuu rikkaaksi kokonaisuudeksi.

Sata pientä palaa on omaelämäkerrallinen kuvaus elämästä pienessä saaristokunnassa sodanjälkeisinä vuosikymmeninä. Teoksessa yksittäiset hetket soljuvat ja limittyvät toisiinsa kuljettaen lukijan muun muassa sunnuntaisten leipomusten ääreen, kesäretkille merenrantaan, sisarusten temmellyksiin ja maitokärryjen kyytiin.

Muistojen palasista muotoutuu kokonainen elämä.

Aika, vuoden kiertokulku. Ihmisen elämä, tietoisuus sen rajallisuudesta. Tukkani on harmaa ja harventunut ja kaulalla uusia laskoksia, mutta sisältäni löytyy vielä vaalealettinen pikkutyttö esiliinassaan, emalimukissa mansikoita.

Mikkelissä asuva KAARINA PELTONEN (s. 1952)
on koulutukseltaan kasvatustieteiden maisteri ja sosiaalityöntekijä. Sata pientä palaa on hänen ensimmäinen kaunokirjallinen teoksensa.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäKaarina Peltonen
Teoksen nimiSata pientä palaa
SKUP-SATA-1CA202
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja