Kaarina Peltonen : Tunnista designklassikot
Alkaen 34,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-TUNN-B188C8

Tunnista designklassikot esittelee suomalaisen modernismin aikakauden muotoilun helmiä ja tarjoaa kattavaa tietoa alan klassikoista. Kirja on hyödyllinen opas designin ystäville, keräilijöille ja sisustajille, jotka arvostavat esineiden taustaa ja arvoa.
Kenelle: Keräilijöille, sisustajille ja designista kiinnostuneille.
Takakansi
Modernismi oli suomalaisen muotoilun kulta-aikaa. Yrjö Kukkapuron Karuselli-tuoli, Nanny Stillin Harlekiini-lasit ja Lisa Johansson-Papen valaisimet ovat monen designin ystävän havittelemia aarteita.Tämä kirja tarjoaa keräilijää ja sisustajaa kiinnostavaa taustatietoa modernismin ajan muotoilun synnystä ja kehityksestä.
Oman lukunsa kirjassa saavat eri esinejal, kuten huonekalut, valaisimet ja korut. Myös keskitason suunnittelijoita ja valmistajia esitellään! nostaa auttavat antiikkikaupoissa, kirpputoreilla ja huutokaupoissa löytää metsästäjää ja jäljittämään unelmiensa designklassikot.
Houkuttelevistakaan esineistä ei kannata maksaa ylintä hintaa. Asiantuntijoiden hintaarviot kuvien esineistä ovat hyödyllistä tietoa myös perintöesineistä selviteltäville.
Esittely
Suomalaisen muotoilun kulta-aikaa oli modernismi. Yrjö Kukkapuron Karuselli-tuoli, Nanny Stillin Harlekiini-lasit tai Lisa Johansson-Papen valaisimet ovat monen designin ystävän havittelemia aarteita.Tämä napakka, käsilaukkuun mahtuva tietopaketti esittelee laajasti modernismin muotoilua. Oman lukunsa saavat huonekalut, valaisimet, astiat, aterimet, lasi, puu, keramiikka, muovi ja tekstiilit sekä korut.
Näppärästä oppaasta on iloa ja hyötyä keräilijöille ja sisustajille, antiikkikaupoissa ja messuilla löytöjä metsästäville sekä kirpputorien koluajille ja huutokaupoissa viihtyville. Kirjan sisältämät asiantuntijan hinta-arviot kuvien esineistä ovat verraton apu esimerkiksi perintöesineistöä selvittelevälle, eikä houkuttelevastakaan kohteesta tule maksaneeksi ylihintaa. Runsaasti kuvitettu kirja on ilo uusia hankintoja suunnittelevan silmälle.
Kirja perustuu osittain teokseen Suomen antiikkiesineet, osa 4 (Weilin+Göös).
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Kaarina Peltonen |
| Muut tekijät | Kaarina Peltonen |
| Teoksen nimi | Tunnista designklassikot |
| SKU | P-TUNN-B188C8 |
| Avainsanat | huonekalut, muotoilu, taideteollisuus, modernismi |
