Kai Ekholm : Kirja 2000

Alkaen 9,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-KIRJ-FA4986
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Kai Ekholmin Kirja 2000 tarkastelee elektronisen julkaisemisen kasvua ja kirjan tulevaisuutta digitalisoituvassa maailmassa.

Elektroninen julkaiseminen on laajentunut voimakkaasti viime vuosina. Kirja 2000 pohtii kirjan tulevaisuutta, mm. sitä miten käy painetulle kirjalle elektronisen julkaisemisen yleistyessä. Kirjan artikkeleissa käsitellään elektronisen julkaisemisen kehitystä ja ongelmia, uusien julkaisumuotojen haasteita kirjastolle ja painetun kirjan valmistusmenetelmien uudistumista.
Kirjan artikkleiden kirjoittajat eivät usko painetun kirjan katoamiseen. Käyttäjäystävällinen, paperille painettu kirja pysyy kilpailemaan elektronisten julkaisujen rinnalla. Vuonna 2000 kirja on kuitenkin multikirja, kirjalla on monta muotoa. Saman sisällön voi tavoittaa painetusta kirjasta ja elektronisessa muodossa tietokoneen levykkeeltä tai tietoverkosta. Elektronisen kirjan etuja ovat mm. mahdollisuudet liikkuvaan kuvaan ja ääneen sekä tietojen tuoreus.
Kirjan artikkelit antavat yleiskuvan elektronisen julkaisemisen nykytilasta ja kehityssuunnista. Kirjaan on myös koottu sanasto, jossa selitetään alan käsitteitä.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäKai Ekholm
Muut tekijätKai Ekholm
Teoksen nimiKirja 2000
SKUP-KIRJ-FA4986
Avainsanattietotekniikka, elektroniset julkaisut, kirjapainotekniikka, kirjatuotanto
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja