Kai Ekholm & Päivikki Karhula & Tuomo Olkkonen : Tiellä sananvapauteen 1917-2017

Alkaen 12,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-TIEL-568948
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Tutustu suomalaisen sananvapauden historiaan, sensuurin vaiheisiin ja tabuihin viimeisen sadan vuoden ajalta. Kirja esittelee keskustelun vapauden kehityksen ja siihen vaikuttaneet ilmiöt sekä henkilöt.

Sata vuotta ihannekansalaisen kasvatusta. Itsesensuuria, salamasotia, rasvasotia ja seksin kieltämistä.

Tiellä sananvapauteen 1917-2017 kertoo suomalaisen sananvapauden keskeiset tarinat ja tabut. Suomalaisen sensuurin pääteemat - Kekkonen, jumala ja seksi - hallitsevat koko sodanjälkeistä aikaa.

Näitä tabuja kirjassa käsittelevät Jörn Donner, Janne Virkkunen, Jukka Rislakki ja Olli Alho. Teos täydentää itsenäistä verkkoteosta ja Kansalliskirjaston samannimistä näyttelyä.

Lue kiellettyjä kirjoja, se kannattaa.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäKai Ekholm & Päivikki Karhula & Tuomo Olkkonen
Muut tekijätTuomo Olkkonen & Päivikki Karhulaym.
Teoksen nimiTiellä sananvapauteen 1917-2017
SKUP-TIEL-568948
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja