Kaiho Nieminen : Pakolaisten kuski

Alkaen 6,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-PAKO-EE77BB
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Pakolaisten kuski on verevä tarina nälkävuosien Suomesta, jossa Kaiho Nieminen kuvaa taitavasti elämän sivuraiteille eksyneitä ja itäsuomalaista kansanluonnetta. Murteikas kerronta ja historiallinen miljöö luovat vaikuttavan lukukokemuksen.

Takakansi

Kerjäläislaumoja oli valunut kylille Ristiinan suunnasta jo kahden vuoden ajan. Kesällä 1868 Kallioisen vanhaisäntä Simo patistaa hulltiopojankans a Matin kyöräämään talonsa liepeille pysähtyneet kurjat kirkonkylän hätämäjoukseen. Rikkaan Filip Lyytikäisen sisarta liehakoiva Matti kuulee samalla isäntämies ten aikeista rakennuttaa joutiilaillen Uittosalmen ylittävä kivi silta. Kun uusia nälkäisiä ilmestyy Lyytikäisen maille, sillan hanke on heitettävä kesken ja Matin kyydittävä Jumalan hylkäämät edelleen Savitaipaleelle. Ökyisäntien määräämä ajoreissu on rankka ja hövelien ajomiesten tarjoamat kolpakolliset kostautuvat mitä kavalimmin... Vaikka sattuma tekee miehestä syyllisen, itse Peisepuipkaaan ei saisi pestyä väärää tunnustusta onnen hylkäämän huulilta!

Pakolaisten kuski on verevä tarina nälkävuosien Suomesta. Kaiho Nieminen on taitavimmillaan elämän sivuraiteille eksyneiden kuvaajana ja itäsuomalaisen kansanluonteen tulkki na.

Esittely

Nälkävuosien kurjistamia oli valunut kylille Ristiinan suunnasta jo kahden vuoden ajan. Kesällä 1868 Kallioisen vanhaisäntä Simo patistaa hulttiopojanpoikansa kyöräämään talonsa liepeille pysähtyneet kerjäläiset kirkonkylälle. Rikkaan Filip Lyytikäisen sisarta liehakoiva Matti kuulee samalla isäntämiesten aikeista rakennuttaa joutilailla Uittosalmen ylittävä kivisilta.

Kun uusi nälän ahdistama joukkio ilmestyy Lyytikäisen maille, siltahanke jää kesken. Matin on lähdettävä kyyditsemään jumalan hylkäämät edelleen Savitaipaleelle, mutta mustalais-Hermannin neuvoihin luottaen kääntää kärrynsä kohti hyvien ihmisten Lappeenrantaa. Rankan ajoreissun päätteeksi maittaa ryyppy, mutta aamulla kohmeloinen mies huomaa lainatamman vaihtuneen ruunaksi.

Sattuma tekee syyllisen. Vaikka Matti saa kuulla olevansa itse teosta yhytetty hevosvaras, ei Pelsepuupikaan saisi piestyä väärää tunnustusta onnen hylkäämän miehen huulilta!

Kaiho Nieminen on taitavimmillaan elämän sivuraiteille eksyneiden kuvaajana ja itäsuomalaisen kansanluonteen tulkkina. Rehevä murteinen puheenparsi taipuu nautittavan notkeasti.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäKaiho Nieminen
Teoksen nimiPakolaisten kuski
SKUP-PAKO-EE77BB
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja