Kaikki syntyy kriisistä

Alkaen 9,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-KAIK-296B8D
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Kaikki syntyy kriisistä tarkastelee kriisien kaksijakoista luonnetta – paitsi uhkana ja tuhona, myös mahdollisuutena muutokseen ja uuteen alkuun. Teoksessa suomalaiset tutkijat valottavat eri tieteenalojen näkökulmista kriisejä aina yhteiskunnallisista ilmiöistä luonnon prosesseihin ja yksilötason kokemuksiin.

Takakansi

Sana "kriisi" on omiaan kuvaamaan nykymaailman menoa. Silloin kun puheena ei ole talous- tai velkakriisi, keskustelu voi kääntyä demokratian kriisiin, ilmastokriisiin tai nurkan takana vaanivaan ruoka- ja vesikriisiin. Arkisessa kielenkäytössä kriisi samastuu erityisesti tuhoon tai sen uhkaan, katastrofeihin ja sotiin. Kuitenkin sana voi viitata myös johonkin myönteiseen: yhteistä erilaisille kriiseille on muutos, ja muutos tarkoittaa usein uutta alkua. Kaikki syntyy kriisistä valottaa ilmiön molempia puolia.

Teos kokoaa yhteen laajan joukon suomalaisia tieteentekijöitä, jotka kirjoittavat kriisiteemasta yleistajuisesti omien alojensa näkökulmista. Esillä eivät ole ainoastaan talouden tai yhteiskunnan tapahtumat, vaan teoksessa käsitellään myös luonnossa ilmeneviä laajamittaisen mittakaavan muutosprosesseja sekä yksilötason kriisejä terveystieteissä, tunteiden maailmassa ja filosofiassa. Tutkijat pureutuvat myös siihen, kuinka kriisejä on käsitelty mytologioissa, kirjallisuudessa ja historiankirjoituksessa.

Esittely

Sana "kriisi" tuntuu olevan omiaan jäsentämään nykymaailman menoa. Silloin kun puheena ei ole talous- tai velkakriisi, keskustelu voi kääntyä demokratian kriisiin, ilmastokriisiin tai nurkan takana vaanivaan ruoka- ja vesikriisiin. Arkisessa kielenkäytössä kriisi samastuu erityisesti tuhoon tai sen uhkaan, katastrofeihin ja sotiin. Kuitenkin kriisi voi merkitä myös jotain myönteistä: yhteistä erilaisille kriiseille on muutos, ja muutos tarkoittaa usein uutta alkua. Vuoden 2013 Tieteen päivien julkaisu Kaikki syntyy kriisistä valottaa kriisin molempia puolia.

Laaja joukko suomalaisia tieteentekijöitä kirjoittaa kriisiteemasta yleistajuisesti omien alojensa näkökulmista. Esillä ovat paitsi talouden tai yhteiskunnan tapahtumat myös luonnossa ilmeneviä laajemman mittakaavan muutosprosesseja sekä yksilötason kriisejä terveysongelmista tunne-elämän ilmiöihin. Tutkijat pureutuvat myös muun muassa siihen, kuinka kriisejä on käsitelty mytologiassa, kirjallisuudessa ja historiankirjoituksessa.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
Muut tekijätJaakko Hämeen-Anttila & Kimmo Katajala ym.
Muut tekijätToimittanut: Jaakko Hämeen-Anttila, Kimmo Katajala, Ari Sihvola ja Ilari Hetemäki
Teoksen nimiKaikki syntyy kriisistä
SKUP-KAIK-296B8D
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja