Kalle Isokallio : Suomalainen puolisukeltaja

Alkaen 6,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-SUOM-667646
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Kalle Isokallion satiirinen veijariromaani pureutuu suomalaisuuteen, byrokratiaan ja yhteiskunnan ilmiöihin terävällä huumorilla. Tutut henkilöhahmot seikkailevat suomalaisen logiikan, innovaatioiden ja politiikan hämmentävässä maailmassa.

Takakansi

TUTUN KOLMIKON polut kohtaavat jälleen, kun sijoittaja Palle Hiekka turhautuu pörssimaailmaan, teollisuusneuvos Rannanjäyri pohtii kuolemaansa ja venäläinen liikemies Vasil haluaa auttaa jälleen kerran niin Suomea kuin Venäjääkin. On aika toimia – isänmaan edun nimissä, tietysti.

Kuopiolainen yritys uskoo keksineensä lääkkeen juoppouteen, suomalaiseen kansantautiin. Seinäjokelainen konepaja puolestaan keksi ratkaisun maitojen ongelmien ratkaisemiseen. Näistä pienistä mutta toimivista ratkaisuista Palle ja hänen kaverinsa kiinnostuvat – ja kun kolmikko saa jotakin päähänsä, alkaa armoa roiskua Suomen niemellä ja suurvaltojen mentaalikartoilla. Jos ei kaikki noudata suomalaista lakia lain henkeä, niin silloin muutetaan lakia. Tällä kertaa he saavat avukseen Sitran työntekijän, puolisuomalaisen Akin, jolla tätänäinen käänteisslogiikka on lähes yhtä eksotisoitua kuin Sitran toimintavat.

Kalle Isokallio kirjoittaa jälleen osuvasti ja hauskasti suomalaisesta yhteiskunnasta. Akin kautta niin Sitran byrokratia, energiapolitiikkamme kuin kahvilakulttuurimmekin vaikuttavat aika kieroutuneilta. Onko kuuluisa suomalainen selkäranka sittenkin vähän kiero?

Esittely

Pieni kuopiolainen lääkeyritys uskoo keksineensä lääkkeen juoppouteen, suomalaiseen kansantautiin. Pieni seinäjokelainen konepaja puolestaan uskoo keksineensä ratkaisun maatilojen energiantarpeeseen. Kalle Isokallion kirjoissa aikaisemminkin esiintynyt Palle Hiekka etsii elämälleen tarkoitusta ja teollisuusneuvos Rannanjärvi miettii kuoleman jälkeisiä ratkaisuja.

Samaan aikaan Aki Virtanen, kaksi tutkintoa (Sorbonne ja Lontoo) suorittanut hyväkäytöksinen, ulkomailla elämänsä alkupuolen viettänyt puolisuomalainen nuorimies (isä ranskalainen filosofian professori) muuttaa Suomeen ja ryhtyy ystävänsä Pekka Kapan ohjaamana opiskelemaan suomalaisena olemista. Aki Virtasen logiikka ja suomalainen elämänfilosofia eivät kuitenkaan tunnu kohtaavan. Suomalaisten harrastama käänteinen ajattelutapa aiheuttaa hänelle vaikeuksia. Kun ihmelääkkeeseen keskittyvän Pallen ja energiaratkaisuja pohtivan Rannanjärven polut kohtaavat, keksinnöt yhdistämällä saadaan maailmanlaajuistakin kiinnostusta herättävä tuote. Jopa niin suurta, että Yhdysvallat uhkaa Euroopan unionia tullisodalla.

Kaiken tohinan keskellä Aki yrittää muuttua niin puheliaasta hiljaiseksi, kohteliaasta välinpitämättömäksi kuin maailmanparantajasta oman edun tavoittelijaksi, eli kaikin puolin tavalliseksi suomalaiseksi. Oma haasteensa tämän muodonmuutoksen lisäksi tarjoaa ihmelääkkeestä ja energiaratkaisusta syntyvän uuden yrityksen johtaminen.

Kuten Kalle Isokallion romaaneissa yleensäkin, hyvä saa palkkansa ja paha opetuksen. Oppilaaksi joutuvat muun muassa kepulainen teollisuusministeri ja Sitran yliasiamies. Joten ei Isokallio tälläkään kertaa päästä valtaapitäviä liian helpolla.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäKalle Isokallio
Teoksen nimiSuomalainen puolisukeltaja
SKUP-SUOM-667646
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja