Kalle Kultala : Kohtalona Kekkonen
Alkaen 7,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-KOHT-6F464A

Urho Kekkonen, Suomen valokuvatuin mies ja pitkäaikainen presidentti, on tämän kirjan keskiössä yhdessä aikansa valtiomiesten ja poliitikkojen kanssa. Valokuvat ja muistot luovat elävän ajan kuvan suomalaisesta ja kansainvälisestä politiikasta.
Tämän kirjan päähenkilö on tasavallan presidentti Urho Kekkonen. Sivuosia esittävät maailman mahtimiehet ja -naiset. Avustajantehtävissä ovat kotimaiset poliitikot, eriarvoiset neuvokset ja virkamiehet. Presidentti Urho Kekkonen on Suomen valokuvatuin mies. Presidentillä on kainuulaisen kulkijan into ja kunto yllätyksellisiin temppuihin. Presidentti Urho Kekkosella on terve tarve näkyä ja kuulua Suomen kansalle. Valokuvat sen kertovat. Monet tässä kirjassa esiintyvät valtiomiehet ovat siirtyneet kameran kuvauskentästä haudan lepoon, mutta vanhat valokuvat ovat jääneet elämään. Ajan paatonoimina valokuvat ovat muuttuneet historiaksi. Mutta Urho Kekkonen on yhä presidentti.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Kalle Kultala |
| Teoksen nimi | Kohtalona Kekkonen |
| SKU | P-KOHT-6F464A |
