Kalle Veirto : Etsivätoimisto Henkka & Kivimutka ja keltainen polkupyörä

Alkaen 7,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-ETSI-503003
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Kalle Veirto tarjoaa hauskalla otteellaan uuden vauhdikkaan tapauksen Etsivätoimisto Henkka & Kivimutka -sarjassa, kun mummin keltainen polkupyörä katoaa ja Henkka joutuu tarttumaan yksin rikoksen jäljille.

Kenelle: Suositellaan 10-vuotiaille ja sitä vanhemmille lapsille.

Takakansi

Nuoret salapoliisit ratkomassa pöyristyttävää polkupyöräryöstöä
Henkan isä ja äiti ovat sairaalassa pyöräyttämässä Henkalle pikkuveljeä, ja mummi tulee Pumpputielle kotimieheksi. Etsiväkumppani Kivimutkakin on Mikkelin torilla myymässä joulukortteja, mutta raportoi Henkalle paikallisista rikoksista hiukan ontuvilla mutta sitäkin räväkämmillä tekstareilla. Henkka joutuu selvittämään yksinään vakavaa rikosta: mummin keltainen polkupyörä katoaa. Tutkimuksissa tulee eteen niin tiukkoja käänteitä, että Henkka miettii, olisiko harkinnassa olevasta karatekurssista apua.

Keltainen polkupyörä on kahden 10-vuotiaan lahtelaiskaveruksen kolmas 'rikostutkimus'. Loogisen päättelyn mestari Henkka ja tylympi tyyppi Kivimutka ovat taas elementissään; Kalle Veiron jäljittelemätön huumori mehustaa kutkuttavasti pikkudetektiivien puuhia.

Esittely

Henkan isä ja äiti ovat sairaalassa synnyttämässä Henkalle pikkuveljeä (joka tosin osoittautuu myöhemmin siskoksi), ja mummi tulee Henkan lapsenvahdiksi. Etsiväkumppani Kivimutkakin on poissa kuvioista, myymässä Mikkelin torilla perheensä kanssa joulukortteja, mutta raportoi paikallisista rikoksista hiukan ontuvilla mutta sitäkin räväkämmillä tekstareilla. Henkka joutuu tutkimaan yksinään vakavaa rikosta: mummin keltainen polkupyörä katoaa. Koska mummi on hiukan hajamielinen, fillarissa riittää jäljittämistä. Tutkimuksissa ilmenee välillä niin vaarallisia käänteitä, että Henkka päättää muistuttaa isää harkinnassa olevasta karatekurssista.

Keltainen polkupyörä on kolmas kahden 10-vuotiaan lahtelaiskaveruksen "rikostutkimuksista" kertova nuortenkirja. Topelius-palkintoehdokkaanakin ollut Kalle Veirto on jäljittelemättömän ja mukaansatempaavan huumorin mestari, jonka kynänjälki hihityttää pitkin matkaa.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäKalle Veirto
Muut tekijätJari Paananen
Teoksen nimiEtsivätoimisto Henkka & Kivimutka ja keltainen polkupyörä
SKUP-ETSI-503003
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja