Kari Kyrönseppä : Ensimmäisten joukossa : romaani

Alkaen 7,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
1032858
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Kari Kyrönsepän vaikuttava romaani pureutuu Aunuksen heimosotaretkeen ja nuoren miehen kasvutarinaan sodan jälkeisessä Etelä-Pohjanmaalla. Teos kuvaa sankaruuden, kunnian ja uhrin rajanvetoa historiallisessa kontekstissa.

Takakansi
Kansalaissota on päättynyt, voitonparaati pidetty, sotilaat palailevat koteihinsa. Alahärmän Voltissa odottaa Eemil isoveljensä valmiina palvomaan urhoollista taistelijaa. Kesän myötä pikkuveljelle käy selväksi, että joka taloon ei sankaruutta liienekään. Samaan aikaan eteläpohjalaisen kylän raiteilla kerrataan mainetekoja, uusia ja vanhoja – niille on käyttöä. Eemil on vakuuttunut, että Seppelin kauppiassuvun osan ei kuulu olla kunnianoton. Hänen paikkansa on oleva ensimmäisten joukossa. Mutta mikä paikka? Riittääkö kuusitoistavuotilaalle se, että pärjää kilpapadulla?

Talven mittaan osoittautuu, että sotiminen ei kaikkialla olekaan päättynyt. Sinikkäiden kilvoittelujen näköpiiriin nostetaan toisenlaisia, suurempia voittoja. Keväällä 1919 Eemil värväytyty kivääreineen sala-a ase oimaan valtatie Anuksen heimosotaretkelle. Matkasta tulee julma.

Mikä ero on sankarilla ja uhrilla? Tätä oppia hakee Eemil kantapään kautta. Ikävä kyllä, tämä tarina on tosi.

Esittely
Vaikuttava romaani lasten ristiretkestä Aunukseen!

Kansalaissota on päättynyt, voitonparaati pidetty, sotilaat palailevat koteihinsa. Alahärmän Voltissa odottaa Eemil isoveljeään valmiina palvomaan urhoollista taistelijaa. Kesän myötä pikkuveljelle käy selväksi, että joka taloon ei sankaruutta liikenekään. Samaan aikaan eteläpohjalaisen kylän raitilla kerrataan mainetekoja, uusia ja vanhoja - niille on käyttöä. Eemil on vakuuttunut, että Seppelinin kauppiasperheen osan ei kuulu olla kunniaton. Hänen paikkansa on oleva ensimmäisten joukossa. Mutta mikä paikka? Riittääkö kuustoistavuotiaalle se, että pärjää kilpaladuilla? Talven mittaan osoittautuu, että sotiminen ei kaikkialla olekaan päättynyt. Sinnikkään kilvoittelijan näköpiiriin nostetaan toisenlaisia, suurempia voittoja. Keväällä 1919 Eemil värväytyy kotiväeltään salaa jääkärien vetämälle Aunuksen heimosotaretkelle. Matkasta tulee julma.

Mikä ero on sankarilla ja uhrilla? Tätä oppia hakee Eemil, kantapään kautta. Ikävä kyllä, tämä tarina on tosi.

Ensimmäisten joukossa on Kari Kyrönsepän viides kirja ja toinen romaani. ”Television Kultasormeksi” tituleeratun tekijän käsistä on kotikatsomoihin päätynyt mittava määrä suosittuja ja merkittäviä suomalaisia tv-elokuvia ja ohjelmasarjoja. Kirjoista huomatuimmat ovat matkakirja Provencen syleilyssä ja televisiomaailmaan sijoittuva Reidet. Tässä teoksessa Kyrönseppä osoittaa syvää myötäelämisen kykyä ja lempeyttä historian kolhimia kohtaan.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäKari Kyrönseppä
Teoksen nimiEnsimmäisten joukossa : romaani
SijaintiPaikallisvarasto Lähetetään seuraavana arkipäivänä
KustantajaDocendo
Painovuosi2018
Painos1
SidontaSidottu kansipaperein (kovakantinen)
Sivumäärä251
Kielisuomi
ISBN9789522915276
KuntoUusi
SKU1032858
Korkeus (mm)218
Syvyys (mm)142
Paksuus (mm)22
Paino (g)370
VerokantaALV 14 %
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja