Kari Levola & Jaana Levola : Leevi ja Leonora (selkokielinen)

Selkokielinen nuortenromaani kertoo ystävyydestä ja kiusaamisesta, tuoden esiin tärkeitä teemoja selkeästi ja helposti ymmärrettävässä muodossa.
Kenelle: Nuorille, erityisesti 13–18-vuotiaille.
Leevi muuttaa kaupunkiin ja häntä kiusataan koulussa. Kerran koulumatkalla hän törmää Leonoraan, Albaniasta tulleeseen tyttöön, joka myös on joutunut poikajoukon takaa-ajamaksi. Yhdessä ystävykset keksivät keinon, miten selvitä kiusaajista.
Kirja on selkomukautettu Kari Levolan samannimisestä nuortenkirjasta. Kirjat ilmestyvät samanaikaisesti. Vauhdikkaan kuvituksen on toteuttanut Väinö Heinonen.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
Tuoteryhmä | |
---|---|
Tekijä | Kari Levola & Jaana Levola |
Muut tekijät | Kuvittaja: Väinö Heinonen |
Teoksen nimi | Leevi ja Leonora (selkokielinen) |
SKU | P-LEEV-DC687D |