Karl Ove Knausgård : Taisteluni 2
Alkaen 4,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-TAIS-E93170

Karl Ove Knausgårdin Taisteluni 2 syventyy kirjailijan arjen ja identiteetin ristiriitoihin sekä perhe-elämän ja ammatillisen kunnianhimon väliseen tasapainoon. Teos kuvaa rehellisesti elämän muuttuvia vaiheita rakkauden, uhrausten ja sisäisen kamppailun äärellä.
Takakansi
Juurettomuus vieraassa kaupungissa. Rakastuminen. Lasten syntymä. Kirjailijaperheen arki. Alkoholismiin varjo. Perhe-elämä ja kirjoittamisen pakko.Sinä keväänä kun muutin Tukholmaan ja tapasin Lindan, maailma avautui minulle, ja samalla sen intensiivisyys kasvoi hurjaa vauhtia. Olin tolkuuttoman rakastunut, kaikki oli mahdollista, olin koko ajan pakahduttamaisillani ilosta, se koetti kiitoksen, jos joku silloin olisi puhunut minulle merkityksettömyydestä, olisin nauranut hänelle päin naamaa, olin vapaa ja maailma oli ympärilläni avoin, täpötäynnä merkitystä.
"Suurinta, mitä pohjoismaalaiselle kirjallisuudelle on tapahtunut vuosiin. Omaelämäkerrallinen romaanisarja tulee muuttamaan kirjallisuutta." – Monika Fagerholm, Aamulehti
Esittely
Syvästi henkilökohtaisen Taisteluni-tunnustusromaanisarjan Toinen kirja alkaa vuodesta 2008, jolloin kertoja elää elämänsä hektisimpiä ruuhkavuosia perhe-elämän ja kirjailijanuran risteyksessä. Samalla norjalainen kertoja kertaa tuntojaan ajasta, jolloin hän muutti yhtäkkiä Tukholmaan, jätti ensimmäisen vaimonsa ja alkoi rakentaa elämäänsä siirtolaisena Ruotsissa vailla ystäviä.Toinen kirja on romaani uuden rakkauden kiihkosta ja kolmen lapsen syntymän onnesta - sekä ennen kaikkea tuoreen tilanteen vaatimista uhrauksista. Taloudelliset ongelmat ja puolison kaksisuuntainen mieli-alahäiriö tuovat synkät sävynsä kirjailijaperheen arkeen. Kunnianhimoisen uran ja perhe-elämän yhdistelmä alkaa lopulta näyttää umpikujalta, ja sisäinen ristiriita ajaa kertojaa yhä itsetuhoisempiin ajatuksiin. Orastavan alkoholismin ja kyynisen piittaamattomuuden piinaama perheenisä uhkaa kadota samaan varjomaailmaan, joka tuhosi hänen isänsä.
Toinen kirja on huikean monitahoinen ja mestarillisen taidokas romaani kertojan taistelusta ihmisenä, miehenä, isänä ja aviopuolisona.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Karl Ove Knausgård |
| Muut tekijät | Katriina Huttunen |
| Muut tekijät | Translated by: Katriina Huttunen |
| Teoksen nimi | Taisteluni 2 |
| Alkuteos | Min kamp. 2 |
| SKU | P-TAIS-E93170 |
