Karo Hämäläinen : Ateenasta Ateenaan : nykyaikaiset olympialaiset kesäkisat
Alkaen 4,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-ATEE-7F9872

Ateenasta Ateenaan tarjoaa humoristisen ja draamaa tihkuvan katsauksen nykyaikaisten kesäolympialaisten värikkäisiin vaiheisiin, kummallisiin urheilijatarinoihin ja historian ironioihin. Kirja uppoutuu kisojen kulissien taakse esitellen niin klassisia huippuhetkiä kuin outoja tilastojakin.
Takakansi
Olympialaisten historiaan mahtuu enemmän draamaa kuin maailman suurten näytelmäkirjailijoiden tuotantoon yhteensä. Olympialaisiin on liittynyt taistelua rahasta ja vallasta sekä harmaita alueita jo neljällä vuosituhannella.Ateenasta Ateenaan -kirjaan on koottu nykyaikaisten olympiakisojen tähtihetkiä ja historian ironiaa. Kirja vie kesäolympialaisten näyttämöille ja niiden taakse. Se kertoo kisoista paitsi urheilijoiden myös maailmanpolitiikan ja suurbisneksen kilpakenttänä.
Hauskasti kirjoitetussa kirjassa kesäolympialaiset käydään läpi sekä kisat perustietoineen, huippuhetkineen, vilppineen ja kommelluksineen. Merkittävin tai erikoisten olympiasankareiden henkilöesittelyt sekä lähdeaineistosta poimitut suorat aikalaiskuvaukset lähettävät lukijan paikan päälle ai eri vuosikymmenien tunnelmiin. Oudo tilastot tuovat lisäviisautta niille, jotka jo ennestään osaavat olympialaisten tulosluettelot ulkoa.
KARO HÄMÄLÄINEN on syntynyt kuukausi ja kuusi päivää ennen Montrealin olympialaisten alkua ja asuu vuoden 1952 kesäolympialaisten isäntäkaupungissa. Hämäläinen on kirjoittanut toistakymmentä kirjaa, niin tietokirjoja kuin kaunokirjallisuutta lapsille, nuorille ja aikuisille.
Esittely
Olympialaisten historiaan mahtuu enemmän draamaa kuin Shakespearen, Ibsenin ja Millerintuotantoon yhteensä. Ateenasta Ateenaan kesäolympialaiset kautta aikojen -kirjaan on koottu
nykyaikaisten kesäolympialaisten draamallisia huippuhetkiä ja historian ironiaa.
Teos sopii niillekin, jotka saavat näppylöitä numeroista. Niiden sijaan kirja pullistelee
urheiluknoppologiaa. Urheiluknoppologiksi ei päästä tietämällä, montako olympiakultaa Paavo
Nurmi voitti (yhdeksän), koska tuo tieto kuuluu yleissivistykseen. Knoppologin alkeisoppimäärään
sen sijaan kuuluu sen tietää, montako kertaa Nurmi nousi korkeimmalle korokkeelle. Ei kertaakaan,
sillä palkintokoroke oli käytössä vasta Los Angelesin kisoissa 1932, joista Nurmi suljettiin pois
ammattilaisuuden vuoksi, koska hän otti vastaan ruskeita kirjekuoria.
Ateenasta Ateenaan vie kesäolympialaisten näyttämöille ja niiden taakse. Hauskasti kirjoitetussa
tietokirjassa kesäolympiahistoria käydään läpi kisa kisalta. Historiaa syventävät erikoisten
olympiaurheilijoiden esittelyt, kronikat olympiakommelluksista sekä joukko outoja tilastoja.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Karo Hämäläinen |
| Teoksen nimi | Ateenasta Ateenaan : nykyaikaiset olympialaiset kesäkisat |
| SKU | P-ATEE-7F9872 |
| Avainsanat | urheilukilpailut, olympialaiset, kesäolympialaiset |
