Karolina Ramqvist : Leipää ja maitoa

8,60 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
K-0080393
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Karolina Ramqvistin mestarillisessa muistelmateoksessa ruoka toimii siltana menneisyyden ja nykyisyyden välillä, paljastaen äidin ja tyttären suhteen kerroksia. Henkilökohtaiset muistot ja ruokakokemukset kietoutuvat yhteen ainutlaatuisella tavalla.

Kenelle: Äideistä ja tyttäristä, perhesuhteista ja ruokamuistoista kiinnostuneille.

Karolina Ramqvist muistaa, kuinka maistoi ensi kertaa mandariinia ja sen makeus täytti koko hänen tajuntansa. Hän muistaa isoäidin riisivanukkaan ja tiskipöydälle jätetyn lettupinon, joka merkitsi iltaa yksin kotona.

Ruokaan liittyvät muistot piirtävät esiin yksinäisen tytön, jolle ruoasta muodostuu lohtu ja pakkomielle, ja sitten aikuistuneen naisen, joka yrittää tarjota lapsuutensa maut omalle tyttärelleen. Mestarillisessa muistelmassa ruoka ja rakkaus kietoutuvat yhteen monimutkaisin tavoin.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäKarolina Ramqvist
Muut tekijätKääntänyt: Laura Kulmala
Teoksen nimiLeipää ja maitoa
SijaintiKeskusvarasto Lähetetään 1-4 arkipäivässä
KustantajaGummerus
Painovuosi2024
Julkaistu2024
Painos1
SidontaSidottu (kovakantinen)
Tuotemuodon lisätiedotSuojapaperi
Sivumäärä267
AlkuteosBröd och mjölk
Kielisuomi
Alkuperäiskieliruotsi
ISBN9789512434206
MuutaYmpäristöystävällisesti tuotettu paperi: FSC
SKUK-0080393
Korkeus (mm)219
Syvyys (mm)143
Paksuus (mm)28
Paino (g)386
VerokantaALV 13,5 %
Avainsanatruoka, muistot, perhe, lapsuus, äitiys, ruokasuhde, äidit ja tyttäret
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja