Kastehelmi Karjalainen : ...ollaanpas vaan

Alkaen 4,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-...O-D3F171
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Kastehelmi Karjalainen tunnetaan kautta maan runonlausujana, ja tässä teoksessa hän palaa lapsiinsa ja karjalaiseen koti-ikävään herkällä otteella.

Kenelle: Lapsiperheiden arkea ja karjalaista kulttuuria kuvaavista muisteluksista kiinnostuneille.

Kastehelmi Karjalainen on kautta maan jopa Amerikkaa myöten tunnettu erinomaisena runonlausujana. Lähinnä hän on esittänyt kalevalaisia Kantelettaren runoja kerrassaan sydämeen käyvästi. Hän on myös yhden pojan ja kolmen tyttären iloinen äiti. Näistä lapsistaan ja heidän edesottamuksistaan hän on myös kertonut kuulijoilleen.

Ja kun kuulijat ovat hyvin usein lausuneet toivomuksen saada kuulla enemmän näitä erittäin herkkiä ja ihastuttavia kuvauksia, on Kastehelmi Karjalainen koonnut lapsiaan koskevat muistiinpanonsa näiden varhaisilta vuosilta tähän teokseen, jonka synnystä tekijä kertoo tämän tapaan: »Naputa, naputa äit äkkiä ennenku muun lunolauluin unohtuup!» tai »Konetapas äiti kuu je Ukasta nii tuleeki asiaa!» ja äiti on taipunut pyyntöön.

Usein äiti on ’konettanut’ myös omia ajatuksiaan, ikävöinyt Karjalaan jäänyttä kotia, sen jättämistä ja tottumista täällä muualla asumiseen ja elämiseen. Metsälinnut ja äidin omat linnunpojat ovat sen sivuilla sankareina. Kuvat kirjaan on piirtänyt ’pesälinnuista’ keskimmäinen, »Sirkku».

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäKastehelmi Karjalainen
Muut tekijätSirkku
Teoksen nimi...ollaanpas vaan
SKUP-...O-D3F171
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja