Katariina Heilala : Muumilaakson salapoliisit

Sukella Muumilaakson ratkottaviin mysteereihin, joissa nokkelat etsivät johdattavat lukijan hauskojen arvoitusten pariin. Iloisesti kuvitettu muumikirja tarjoaa oivaltavaa jännitystä pienille salapoliiseille.
Kenelle: Kirja sopii erityisesti lapsille kuvakirjojen ystäville sekä muumifaneille.
Hauskat ”muumidekkarit” sopivat jopa iltasaduiksi!
Muumilaakson nokkelilla etsivillä, Muumipeikolla ja Nipsulla, on monta visaista pulmaa ratkottavanaan. Mutta jospa sinä olet heitäkin hoksaavaisempi?
Nappasiko Haisuli hillopurkin? Mihin hävisi Hemulin kokoelman arvokkain postimerkki, ja miksi posteljooni palautti Muumimamman lähettämän kirjeen? Mitä kummaa tädin matkalaukulle on tapahtunut? Entä mihin rouva Vilijonkan helmet katosivat kesken kodikkaan syysillan? Neljä iloisen värikkäästi kuvitettua hyvän mielen muumimysteeriä ovat hupaisia ja jänniä, mutta eivät liian pelottavia aikuisillekaan! Ja jos olet oikein tarkkana ja seuraat johtolankoja, saatat ratkaista arvoitukset ensimmäisenä.
Päivi Arenius (s. 1985) on palkittu kuvittaja ja graafikko, joka on tehnyt runsaasti kirja- ja aikakauslehtikuvituksia. Hänen värikäs ja humoristinen kuvitustyylinsä puhuttelee kaikenikäisiä.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
Tuoteryhmä | |
---|---|
Tekijä | Katariina Heilala |
Muut tekijät | Kuvittaja: Päivi Arenius |
Teoksen nimi | Muumilaakson salapoliisit |
Avainsanat | muumit, salapoliisit |