Katariina Vuori : Merireittejä menneisyyteen

Alkaen 13,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-MERI-EB778D
Katso kaikki vaihtoehdot

Kiehtova teos rakkaudesta, muistamisesta ja kahdesta merimatkasta.

Nälkävuosien kurittaessa Pohjolaa merikapteeni Fridolf Höök johdattaa joukon suomalaisia merten yli Siperian takamaille. 1800-luvun lopun karuissa olosuhteissa he rakentavat siirtokunnan. Höök koristelee aitansa simpukoin ja valaanluin ja rakastuu. Sitten hänen vaimonsa murhataan ja ripustetaan lamppukoukkuun roikkumaan.

Karismaattisen seikkailijan ihmeellinen elämäntarina hullaannuttaa kirjailijan. Höökin vaiheita tutkiessaan hän ajautuu omankin menneisyytensä merivirtaan. Mihin hän oli itse pyrkimässä silloin, kun hän nuoruudenrakkautensa kanssa seilasi maailman merillä ja valtameret olivat hänen ainoa kotinsa?

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäKatariina Vuori
Teoksen nimiMerireittejä menneisyyteen
SKUP-MERI-EB778D
Avainsanatsiirtolaiset, siirtokunta, purjehtiminen, Amurinmaa, Siperia, historia, elämäkerta, Fridolf Höök, utopia, narratiivinen tietokirjallisuus
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja