Katarina Eskola : Lukijoiden kirjallisuus Sinuhesta Sonja O:hon

11,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-LUKI-8726B2
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Katarina Eskolan teos tutkii suomalaisten lukijoiden suhdetta kirjallisuuteen ja paljastaa, mitkä teokset ovat herättäneet voimakkaimpia tunteita ja miksi tiettyihin kirjoihin palataan yhä uudelleen. Kirja käsittelee lukemiskulttuurin yhteneväisyyksiä ja eroja muun muassa sukupolvien ja sukupuolten välillä.

Kenelle: Kirjallisuustieteestä, lukemistutkimuksesta ja lukutottumuksista kiinnostuneille.

Kaunokirjalliset teokset ja niiden lukijat voivat keskustella keskenään tai puhua toistensa ohi; yhteys voi olla pitkälle menevää tai osittaista. Mitkä kirjat ovat herättäneet suomalaisissa lukijoissa vastakaikua, mitkä suuttumusta? Mitkä kirjat elävät sukupolvesta toiseen? Mihin kirjoihin lukijat toistuvasti palaavat ja miksi?

Dosentti Katariina Eskola tarkastelee pienoistutkimuksissaan suomalaisen lukemiskulttuurin yhtenäisyyttä luokka-, sukupuoli- ja sukupolvinäkökulmasta. Kirjoituskokoelma sisältää uutta tietoa varsinkin nuorten kirjallisuussuhteesta ja lukijahistorioista. Tekijä on tutkinut 1980-luvun yliopisto-opiskelijoiden kirjavalintoja sekä eritellyt paljon lukevien nuorten lapsuudestaan saakka pitämiä kirjapäiväkirjoja.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäKatarina Eskola
Teoksen nimiLukijoiden kirjallisuus Sinuhesta Sonja O:hon
SKUP-LUKI-8726B2
Avainsanatkirjallisuus, vastaanotto, lukemistutkimus, lukutottumukset
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja