Katrine Engberg : Lasisiivet

Lasisiivet tarjoaa hyytävää jännitystä Kööpenhaminan pimeiltä kaduilta, kun poliisi kohtaa sarjarikosten synkän maailman hoitoalan kulisseissa.
Kenelle: Poliisiromaaneista ja skandidekkareista kiinnostuneille.
Kööpenhaminalaisessa sairaalassa kulkee kuolemanenkeli. Poliisi saa tutkittavakseen veristen rituaalimurhien sarjan.
Alastomia, viilleltyjä ruumiita löytyy eri puolilta kaupunkia. Tutkija Jeppe Kørner saa murhat selvitettäväkseen, mutta joutuu toimimaan ilman pariaan Anette Werneriä, joka on äitiyslomalla. Jeppen ajatukset pyörivät aivan liikaa muualla kuin tutkimuksessa, kun taas Anette palaa halusta päästä takaisin työhön ja murhatutkimuksen pariin. Tutkimukset johtavat hoiva-alan pehmeän pinnan alla sykkivään pimeään sydämeen. Verkko kiristyy, mutta kenen ympärillä?
Tanskalaisen dekkarikuningattaren hyytävän jännittävä Krokotiilinvartija saa jatkoa.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
Tuoteryhmä | |
---|---|
Tekijä | Katrine Engberg |
Muut tekijät | Pirkko Talvio-Jaatinen & Katrine Engberg |
Muut tekijät | Translated by: Pirkko Talvio-Jaatinen |
Teoksen nimi | Lasisiivet |
Alkuteos | Glasvinge |
Avainsanat | Kööpenhamina, sarjamurhaajat, hoitoala, viihdekirjallisuus, lastensuojelu, poliisiromaanit |