Kazuo Ishiguro : Me orvot

Alkaen 12,30 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-ME-O-5AC264
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Kazuo Ishiguron "Me orvot" johdattaa lukijan muistin hämmentäville poluille ja kertoo vangitsevasti orvosta pojasta ja hänen suuresta tehtävästään.

Takakansi

Muistin eksyttäviä ja upottavia polkuja seuraileva kertomus orvosta pojasta ja hänen suuresta tehtävästään.

Ishiguro on sukupolvensa paras ja omaperäisin romaanikirjailija, eikä Me orvot voisi olla kenenkään muun kirjoittama... Se jää lähtemättömästi mieleen. Se liikuttaa kyyneliin. Tänä vuonna tuskin tulee parempaa romaania.

Olen melko varma, että Ishiguro itse välttää sen unohduksen, johon kaikki hänen teostensa kertojat lopulta vajoavat. Me orvot on hänen toistaiseksi täydellisin saavutuksensa.

Esittely

Muistin eksyttäviä ja upottavia polkuja seuraileva kertomus orvosta pojasta ja hänen suuresta tehtävästään.

Kolmekymmenluvun Englannissa Christopher Banks on maan tunnetuimpia rikosetsiviä ja hänen tapauksensa ovat Lontoon seurapiirien puheenaiheina. Näyttää siltä kuin hänen suurin unelmansa olisi käynyt toteen: jo asuessaan poikana Shanghaissa hän leikki toverinsa Akiran kanssa salapoliisia. Mutta onko Christopherin ura sittenkään toiveiden täyttymys? Vai onko se vain yritys paikata säröä hänen elämässään, jonka sai aikaan vanhempien salaperäinen katoaminen Shanghaissa? Maailman ajautuessa kohti suursotaa Christopherista näyttää yhä tärkeämmältä, että katoamistapaus on saatava ratkaistuksi. Niinpä hän palaa Kaukoidän metropoliin, keskelle Kiinan ja Japanin välistä sotaa, suorittamaan tehtäväänsä. Hän tuntee kuitenkin saapuneensa outoon, mielettömään maailmaan, jota vääristää muukin kuin sota. Ja mitä kauemmin hän jatkaa etsintöjään, sitä arvoituksellisemmaksi ja unenomaisemmaksi kaikki käy. Käyttäen hyväkseen rikoskirjallisuuden keinoja Ishiguro luo romaanissaan koskettavan kuvan häiriintyneestä mielestä, ihmisestä joka ei pääse pakoon lapsuuden trauman pitkää varjoa. Ihmisen yksinäisyyttä, hänen orpouttaan, kirjailija kuvaa pakahduttavasti.

"Ishiguro on sukupolvensa paras ja omaperäisin romaanikirjailija, eikä Me orvot voisi olla kenenkään muun kirjoittama Se jää lähtemättömästi mieleen. Se liikuttaa kyyneliin." Mail on Sunday "Palkinto myönnetään Kazuo Ishigurolle, joka tunnevoimaisissa teoksissaan paljastaa kuilun sen illuusion takana, että voimme täysin ymmärtää tätä maailmaa." Nobel-lautakunnan perustelut

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäKazuo Ishiguro
Muut tekijätHelene Bützow
Teoksen nimiMe orvot
AlkuteosWhen We Were Orphans
SKUP-ME-O-5AC264
Avainsanatpsykologiset romaanit, salapoliisikirjallisuus, historialliset romaanit, katoaminen, vanhemmat, traumat, lapsuus, pakkomielteet, yksinäisyys, salapoliisit, orvot, lapsuudenystävät, englantilaiset, kiina, 1910-1930-luku, seurapiirit, lontoo, siirtokunnat, sanghai
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja