Ken Saro-Wiwa : Vankilapäiväkirja

6,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-VANK-C6C7FF
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Ken Saro-Wiwan "Vankilapäiväkirja" tarjoaa vaikuttavan silmäyksen nigerialaisen kansalaisoikeusaktivistin vankeusaikaan ja maan poliittiseen todellisuuteen. Teos nostaa esiin Ogoni-kansan tilanteen, poliittiset vainot ja öljy-yhtiöiden aiheuttamat ympäristöongelmat.

Kenelle: Kiinnostaa erityisesti yhteiskunnallisista asioista, ihmisoikeuksista ja poliittisesta historiasta kiinnostuneita lukijoita.

Takakansi

Epätavallinen ja koskettava dokumentti nigerialaisen poliittisen aktivistin ja kirjailijan Ken Saro-Wiwan kohtalosta.

Ken Saro-Wiwa tuli tunnetuksi suorapuheisena Nigerian korruptoituneen sotilashallituksen vastustajana. Hän syytti myös kansainvälisiä öljy-yhtiöitä – erityisesti Shelliä – maansa pahojen ympäristötuhojen aiheuttamisesta sekä oman edun ajamisesta ihmisoikeuksien kustannuksella.
Ken Saro-Wiwa joutui hallituksen vainoamaksi ja pidätettiin ensimmäisen kerran kesäkuussa 1993. Vankilapäiväkirjansa hän kartoitti jokapäiväistä kokemustaan vankeusaikanaan.
Toukokuussa 1994 hänet pidätettiin uudestaan, tällä kertaa neljästä murhasta syytettynä. Seurasi näytösoikeudenkäynti, jossa hänet tuomittiin hirtettäväksi. Laajasta kansainvälisestä vastustuksesta huolimatta tuomio pantiin täytäntöön marraskuussa 1995.

Esittely

Nigerialainen kansalaisoikeusaktivisti Ken Saro-Wiwa joutui vuonna 1993 Nigerian sotilashallituksen vainoamaksi ja vangitsemaksi. Vankilapäiväkirja on hänen kuvauksensa vankeusajasta ja Nigerian poliittisesta tilanteesta. Ogonikansan äänitorvi syyttää avoimesti hallitusta kansanmurhasta ja kansainvälisiä öljy-yhtiöitä pahoista ympäristötuhoista. Vuonna 1995 hänet tuomittiin näytösoikeudenkäynnissä neljän ihmisen murhasta ja hirtettiin laajasta kansainvälisestä vastustuksesta huolimatta.

Vankilapäiväkirja on pitkään loppuunmyytynä ollut teos, josta lukijat ovat hartaasti odotelleet uutta painosta.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäKen Saro-Wiwa
Muut tekijätMarkku Tuiskula
Teoksen nimiVankilapäiväkirja
AlkuteosA month and a day : a detention diary
SKUP-VANK-C6C7FF
Avainsanatmuistelmat, kirjailijat, kansalliset vähemmistöt, Nigeria, ogonit
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja