Kerttu Kauniskangas : Miten käy SKP:n : kommunistien korpisota

7,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-MITE-478556
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Kerttu Kauniskankaan teos pureutuu Suomen kommunistisen puolueen sisäisiin ristiriitoihin ja puolueen nykytilaan, hyödynnettynä dokumenttien, haastattelujen ja henkilökohtaisten kokemusten kautta.

Vieläkö SKP:ssä henki pihisee?
Nuori porvari, nuori vasemmistolainen puhuvat tänään samoin: puolueet ovat vieraantuneet kansasta, puoluekoneistot ovat byrokratisoituneet, puolueet eivät kykene muuttamaan yhteiskuntaa. Suomen kommunistisen puolueen laita lienee sitten kaikkein hullummin, koska sitä tämän yleisen puoluerappion lisäksi on jo puolentoista vuosikymmentä raadellut avoin riita.
Onko tosiaan alettava naulata ruumisarkkua SKP:lle? Vai vieläkö siinä pihisee henki? Vieläkö se kykenee toipumaan?
Tähän kysymykseen etsitään vastausta Kerttu Kauniinsakaan kirjassa tunnetuista ja vähemmän tunnetuista tosiasioista poimituin, joita tekijä on koonnut asiakirjoista, kommunisteja haastatellen ja omiakin kokemuksiaan mieleen palauttaen.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäKerttu Kauniskangas
Teoksen nimiMiten käy SKP:n : kommunistien korpisota
SKUP-MITE-478556
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja