Kerttu Rukala : Suvituuli : runoja

Alkaen 5,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-SUVI-148D84
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Kerttu Rukalan kokoelma "Suvituuli" tunnetaan raikkaasta maalauksellisuudestaan, epäsovinnaisesta kuvakielestään ja huumoristaan, jotka yhdessä luovat ainutlaatuisen lyyrisen tunnelman.

Kerttu Rukalan ensiesiintyminen tapahtui antologiassa »Nuoret runoilijat 1943», jolloin arvostelu jokseenkin poikkeuksetta kiinnitti kaikista osanottajista eniten toiveita juuri häneen. »Suvituuli» on Kerttu Rukalan toinen oma kokoelma. Hänen runoissaan miellyttää raikas maalauksellisuus ja epäsovinnainen kuvakieli; niissä on myös huumoria ja eleetöntä laulajan-huolettomuutta, melkein siljoista vapaudenvaistoa ja pyyteetöntä luonnon ja yksinäisyyden rakkautta. Ennen kaikkea kiintyy huomio tämän älykkään lyyrikon henkiseen liikkuvaisuuteen; siinä suhteessa hänen runoutensa selvästi erottuu muusta, useimmiten raskaasti minäkeskisestä nuoresta lyriikasta.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäKerttu Rukala
Teoksen nimiSuvituuli : runoja
SKUP-SUVI-148D84
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja