Kerttu Törnqvist : Tallella eletty elämä
Alkaen 8,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-TALL-742A30

Kerttu Törnqvistin muistelmateos vie lukijan kymmenlapsisen sisarusparven salomökistä eduskunnan varapuhemieheksi, peilaten samalla Suomen yhteiskunnan ja sosiaaliturvan kehitystä sodanjälkeisinä vuosikymmeninä.
"Matkani lieksalaisen salomökin kymmenlapsisesta sisarusparvesta Suomen eduskunnan varapuhemieheksi on siirtynyt muistojeni joukkoon; kappaleeksi elettyä elämää. Taival ei aina ole ollut helppo, mutta rikas ja mielenkiintoinen se on ollut. Kirjassani seuraan yhteiskunnallista kehitystä ja sosiaaliturvan paranemista sodanjälkeisessä Suomessa. Politiikka on yhteisten asioiden hoitamista, mutta miten erilaisista yhteiskunnallisista näkemyksistä syntyy yhteinen tahto onkin jo toinen juttu. Siihen tarvitaan kulissien takaista pohdintaa ja neuvotteluja eikä kaikki ole sitä miltä se näyttää." Kerttu Törnqvist kertoo kirjasaan elämästään ja työstään sillä salomökin tytön lämmöllä ja mutkattomuudellaan, joka ei karissut hänestä politiikan kädenväännöissä eikä edes eduskunnan varapuhemiehen paikalla.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Kerttu Törnqvist |
| Teoksen nimi | Tallella eletty elämä |
| SKU | P-TALL-742A30 |
| Avainsanat | muistelmat, poliitikot, sisäpolitiikka, kansanedustajat |
