Kimmo Kaivanto : Kaivanto

Alkaen 23,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-KAIV-417C35
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Kimmo Kaivannon monipuolinen taiteellinen työ kietoutuu maalauksen, grafiikan ja kuvanveiston ainutlaatuisiin ilmaisukeinoihin.

Kenelle: Kuvataiteesta, taiteilijaelämäkerroista ja suomalaisten taiteilijoiden tuotannosta kiinnostuneille.

Puun, ilman ja veden metamorfooseja
Katajasta kirkkaalla puukonterällä pajupilli,
pajupillistä pihlajankos,
oksankärjestä lehtisormet
ja sormien lomitse, aina jossain,
vapaajana vesi, vesi ja sininen
viruu silmäksi veden yli,
silta ilmaksi, ilman silmäksi,
silmän mätäksi, kunnes siitä
sinisen alla tauti tummuus,
toinen vesi ja veden alla ahven,
kukka, kala, kurki, kaikki sen muodot,
sukeltava sulka, sen toisen lintu,
sulista sumuksi lehti,
silmäksi taas, eikä pääty like:
pillinä paju, välillä pihlaja,
katjana kaiken kesto.

Kirmaa Kaivannolle Eirassa 4.9.2001 Pentti Saaritsa

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäKimmo Kaivanto
Muut tekijätKimmo Sarje
Teoksen nimiKaivanto
SKUP-KAIV-417C35
Avainsanatkuvataiteilijat, graafikot, taidemaalarit, kuvanveistäjät, målare (konstnärer), bildkonstnärer, skulptörer, grafiker (yrken)
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja