Kimmo Miettinen : Pitkäjano

7,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-PITK-ED2F18
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Kimmo Miettisen Pitkäjano on riehakkaan omaelämäkerrallinen roadtrip-romaani, jossa ystävyys ja rokin kiihkeä rytmi kohtaavat festarielämän railakkaimmillaan. Riemukasta huumoria ja teräviä oivalluksia tarjoava teos vie lukijan syvälle suomalaisen rockkulttuurin ytimeen.

Takakansi

Pitkäjano on riemastuttava kertomus rokkipoikain pitkäksi venähtäneestä festarireissusta. Punkrokin ja pöytäviinan siivittämänä kertoja ja ystävänsä Riku seikkailevat erilaisissa tajunnantiloissa festareilta Ratsian bönedekekaille ja tamperelaisen levy-yhtiön toimistolta Hankasalmelle. Rämäkän huumorin lävistävä Pitkäjano on omaelämäkerrallinen roadtrip-romaani sekä tarina ystävyydestä ja rokista.

Esittely

"Matemaattisesti viikonloppu oli helppo nakki: kaksi pulloa pöytäviinaa per jäbä per päivä plus yksi yhteinen varapöytä per päivä. Mutta lasketaanko matkustuspäivä perjantai ottopäiväksi, hankitaanko vierasvaraa, mitä jos retki jatkuu maanantaihin saakka? Näitä ja muita viikonlopun rockfestivaaleihin liittyviä ongelmia oli pohdiskeltu ja pohjusteltu pitkin viikkoa ja erityisesti Backstagella Tavastian yläkerrassa koko edellinen ilta. Suunnittelu oli niin huolellista ja aikaa vievää, että samaan aikaan naapuripöydissä ehdittiin perustaa viisi bändiä. Niistä neljä hajosi saman illan aikana musiikillisiin erimielisyyksiin, viides koska potentiaalinen basisti joi muka vahingossa mahdollisen rumpalin kaljan."

Rokkipoikain festivaaliretki alkaa, jatkuu ja päättyy kosteissa merkeissä. Väliin mahtuu kirkkaita oivalluksia, nyrkkiväittelyksi äityvää hervotonta sanailua ja vankkaa ystävyyttä. Kertoja ja hänen paras ystävänsä herättävät hämmennystä, kuohuntaa ja pahennusta kotimaan lisäksi Tukholmassa, kansankodin eksoottisessa kehdossa. Matkalla törmätään lukuisiin bändeihin, pöllitään portsarin eväät, pohditaan mitä Johnny Thundersille kuuluu ja vongataan naisia vaihtelevalla menestyksellä. Kuinka pysyä maistissa kymmenen päivää?

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäKimmo Miettinen
Teoksen nimiPitkäjano
SKUP-PITK-ED2F18
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja