Kirsi Marttinen : Uimisesta, vedestä ja ihmisistä

23,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-UIMI-119F33
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Runokokoelma vie lukijan veden ja ihmisyyden teemoihin, joissa elämänvaiheet ja tunnelmat virtaavat toisiinsa herkän kielen kautta.

Esikoisteoksessaan Uimisesta, vedestä ja ihmisistä Kirsi Marttinen pohtii, onko kaikki sittenkin vain hajutonta, väritöntä ja mautonta vettä. Riisutuissa ja eloisia mielikuvia heijastavissa runoissa kaikki palaa lopulta veteen. Kokoelman läpi uidaan eri elämänvaiheissa ja tunnelmissa ja ihmisyys virtaa uima-altaista lapsivesiin ja sateettomista autiomaista koleille merenkurkuille. Ovatko pilvet meille kaikille kohtuullisia? Entä voimmeko luottaa ikuiseen veteen?

Kirsi Marttinen (s. 1962) on työskennellyt ihmisten kanssa, ensin sosiaalityöntekijänä ja nykyisin yrittäjänä työnohjaajana. Vapaa-aikanaan hän ui ja kirjoittaa, eikä tiedä kumpi niistä on tärkeämpää.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäKirsi Marttinen
Teoksen nimiUimisesta, vedestä ja ihmisistä
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja