Kirsti Hakola : Teloitetut villasukat

Teloitetut villasukat : Tositarinoita kohtalon oikuista tarjoaa kokoelman yllättäviä ja koskettavia tarinoita elämästä Hankossa ja sen ulkopuolella. Elämän pienet ja suuret sattumukset saavat seurakseen ripauksen huumoria ja arkipäivän viisautta.
Kenelle: Sopii lukijoille, joita kiinnostavat todelliset ihmiskohtalot, huumori ja elämän yllätykset.
Voiko uskottomuus olla hyvä teko, onnistuiko Veera pakenemaan villasukissa teloittajia, mitä anopin liukas kieli lipsautteli, miksi äiti ja lapset menivät salaa isää vastaan, ajettiinko Pirre väkisin Suomeen, veikö Ilmari aseen kouluun, golfasiko luuranko Hangossa, saiko Lydian rakkaus vihdoin palkinnon Floridassa, miksi Antti käski käräjillä Vänttisen painua vittuun, löytyikö onni abortista, minne katosi pikkuinen Minna, miksi äiti toivoi vauvan kakkivan Kallen puserolle?
Näihin ja moniin muihin kysymyksiin antaa vastauksen 'Teloitetut villasukat' -novellikokoelma.
Helppolukuinen, kevyt ja hauskasti kirjoitettu kirja, jonka voit lukea pienissäkin erissä - jos maltat. Tosielämän kohtalon oikut hämmästyttävät ja järkyttävät lukijaa kerta kerran jälkeen. Novelleissa näkyy elämänkokemus ja monialaisuus, mutta on niissä myös häivähdys huumoria, arkipäivän juridiikkaa ja Hankoa.
Välillä naurattaa ja hymyilyttää, välillä ei voi estää kyyneleitä. Aina yllättyy!
Mielenkiintoinen ja hyvä lukupaketti myös vähemmän lukeville.
Kirsti Hakola, eläkkeellä oleva käräjätuomari Hangosta, äiti ja neljän lapsenlapsen mummi, intohimoinen kirjoittaja, innokas lukija ja tarkkasilmäinen elämän tarkkailija on kirjoittanut novellikokoelman elämän eri aloilta.
Virkauransa aikana Hakola on kirjoittanut muutamia oikeudellisia kirjoja, mm Suomen Lakimiesliiton kustantaman teoksen Hyvä lautamies. Nyt hän on kohdistunut kynänsä elävään elämään pelkäämättä arkojakaan aiheita tai peruuttamattomia kohtaloita.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
Tuoteryhmä | |
---|---|
Tekijä | Kirsti Hakola |
Teoksen nimi | Teloitetut villasukat |
SKU | P-TELO-18A3D0 |
Avainsanat | Yllätys, uskottomuus, Ihmiskohtalot, Huumori, Hanko |