Klaus Oesch : Soroban

37,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-SORO-70771C
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Klaus Oeschin "Soroban" avaa oven mobiiliteknologian valloitukseen ja idän filosofian saloihin nykyaikaisen romantiikan ja spekulatiivisen fiktion sävyttämänä.

Hyökkäys on paras puolustus kun Mobia lähtee valtamaan kaukoidän
langattomat telemarkkinat.
Riski on haastava, eikä projekti saa epäonnistua. Onhan vaakalaudalla
uuden Soroban mobiilijärjestelmän maailmanmenestys. Strategiajohtaja
Leo saa viimeisen mahdollisuutensa osoittaa kykynsä haastavilla
jättimarkkinoilla.
Taakse on jäämässä mennyt elämä. Tulevaisuus on kuin tyhjyys, jossa
eteminen on vaarallisempaa kuin koskaan aiemmin. Menneisyyteen ei ole
paluuta kun Leon kehitysryhmän ryhtyy toteuttamaan hyökkäyssuunnitelmaa
maailman markkinoiden valtaamiseksi. Toimintaohjeeksi Leolle avataan
tulen kalligrafia, jossa idän toimintamalli ja filosofia aukeavat. Löytyykö
idästä myös uusi elämä ja rakkaus?

Klaus Oesch aloitti tietotekniikan ja yhteiskuntatieteiden opiskelun vuonna 1965. Valtiotieteen maisteriksi hän valmistui 1968 Helsingin yliopistosta aiheenaan tietotekniikan ammatit ja roolit.

Opetus- ja systeemiohjelmoinnin opettajana hän johti Nokia suurkonejärjestelmän GE 635 käyttöönoton General Electricin tehtailla Phoenix, Arizonassa. Samalta kokoonpanolinjalla valmistuivat Yhdysvaltain Apollo kuulennon järjestelmien asennukset. Tuloksena oli Suomen mittavimman moniajojärjestelmän käyttöönotto 1970 Nokia Datan piikkiin.

Klaus Oesch toimi tieto- ja viestintätekniikan kehitys- ja johtotehtävissä 25 vuoden ajan Nokia Datassa, ja Suomen suurimman ajantasajärjestelmän – Kansallispankin käyttöönotossa.

Japanin ja Kaukoidän audio-videoammattielektroniikan (Panasonic, Technics, Pioneer) markkinointijohtaja sekä multimediatekniikan (Apple tietokoneet) kansainvälisissä ja opetusalueen markkinoinnissa hän toimi vuoteen 1990 saakka.

Vuosina 1991 - 1998 hän luennoi ja kehitti Tampereen yliopistolle pyynnöstä Suomen ensimmäisen hypermedialaboratorion ja käynnisti Tampereelle 1992-1999 50 henkeä työllistäneen Mediayhtiö Sansibarin, jonka Talentum kustannus osti 1997. Vuosina 1999-2009 Klaus Oesch toimi Nokian mobiilisisältöjen patentoijana ja konsulttina. Hän tuotti media-alueen osaamiskeskuksia , suunnitteli ja johti Tekesille 2003-2007 "Fenix - Vuorovaikutteinen tietotekniikka-ohjelma. Filosofian tohtorin tutkinnon hän suoritti toimiessaan tuon ohjelman koordinaattorina. Väitöksen aiheena oli vuonna 2007 Tampereen yliopistosta "Virtuaalinen voimaantuminen" ja aineistonaan työ- ja elinkeinomisteriön rahoittamien yritysten ekosysteemi.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäKlaus Oesch
Teoksen nimiSoroban
Avainsanatspekulatiivinen fiktio, Kaunokirjallisuus, Nykyaikaan sijoittuva romantiikka
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja