Koko kansan leijonat : Suomi-kiekon historia
Alkaen 15,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-KOKO-12B59C

Koko kansan leijonat : Suomi-kiekon historia tarjoaa kattavan katsauksen jääkiekon kehitykseen Suomessa aina luonnonjäiltä kansainvälisille areenoille saakka. Kirjan asiantuntijat valottavat suomalaista jääkiekkokulttuuria ja historiallisia saavutuksia sekä miesten että naisten saralla.
Takakansi
SUOMEN SUOSITUIMMAN LAJIN VAIHEET LUONNONJÄILTÄ MAAILMAN HUIPULLEJääkiekolla on Suomessa lähes sadan vuoden historia. Varhaisvuosina Suomen Palloliitto ja Luisteliuliitto kamppailivat lajin hallinnasta ennen kuin Jääkiekkoliitto perustettiin 1929. Laji kuitenkin kehittyi hitaasti, ja useimmat pelaajat olivat jääpalloilijoita.
MM-kisoissa Suomi on pelannut Baselin vuoden 1939 kisoista ja olympialaisissa Oslon kisoista 1952 lähtien. Soten jälkeen jääkiekkoa kehitettiin innolla. Ruotsista saatiin varusteita ja vaikutteita.
Kaupungistuminen hyödytti suomalaista jääkiekkoa. Agraari-Suomi hiihti ja yleisurheili, vaurastunut ja länsimaistunut Suomi pelasi jääkiekkoa. Merkittävää oli jäähallin valmistuminen Tampereelle vuonna 1965 ensimmäisiä omia MM-kisoja varten.
Suomalaiset saivat odottaa pitkään jääkiekkomenestystä. Ennen Calgarvn olympiahopeaa 1988 koettiin monia kireiveitä tappioita. Jääkiekko selvisi voittajana 1990-luvun lamasta. Kansakunnan tajunnan räjäyttänyt ensimmäinen MM-kulta saavutettiin 1995. Yhteensä miehet ovat ottaneet 19 arvokisamitalia.
1990-luvulta alkaen on panostettu myös naisten jääkiekkoon. Naarasleijonat ovat saavuttaneet kaksitoista pronssia MM-kisoista ja kolme olympiapronssia.
Tämä kirja kuvaa Suomi-kiekon kehittymistä koko kansan leijoniksi.
Esittely
Suomen suosituimman lajin vaiheet luonnonjäiltä maailman huipulleJääkiekolla on Suomessa lähes sadan vuoden historia. Varhaisvuosina Suomen Palloliitto ja Luistelu-liitto kamppailivat lajin hallinnasta ennen kuin Jääkiekkoliitto perustettiin 1929. Laji kuitenkin kehittyi hitaasti, ja useimmat pelaajat olivat jääpalloilijoita.
MM-kisoissa Suomi on pelannut Baselin vuoden 1939 kisoista ja olympialaisissa Oslon kisoista 1952 lähtien. Sotien jälkeen jääkiekkoa kehitettiin innolla. Ruotsista saatiin varusteita ja vaikutteita.
Kaupungistuminen hyödytti suomalaista jääkiekkoa. Agraari-Suomi hiihti ja yleisurheili, vaurastunut ja länsimaistunut Suomi pelasi jääkiekkoa. Merkittävää oli jäähallin valmistuminen Tampereelle 1965 ensimmäisiä omia MM-kisoja varten.
Suomalaiset saivat odottaa pitkään jääkiekkomenestystä. Ennen Calgaryn olympiahopeaa 1988 koettiin monia kirveleviä tappioita. Jääkiekko selvisi voittajana 1990-luvun lamasta. Hekumallinen ensimmäinen MM-kulta saavutettiin 1995. Yhteensä miehet ovat ottaneet 19 arvokisamitalia.
1990-luvulta alkaen on panostettu myös naisten jääkiekkoon. Naiset ovat saavuttaneet kaksitoista pronssia MM-kisoista ja kolme olympiakisoista.
Koko kansan leijonat kuvaa Suomi-kiekon kehittymistä koko kansan leijoniksi ja naarasleijoniksi.
Kirjan tekijät ovat professori Markku Jokisipilä, FT Jouko Kokkonen, FM Kalle Rantala ja dosentti Ossi Viita. Lisäksi teoksessa on jääkiekkoasiantuntijoiden erityisartikkeleita.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Muut tekijät | Ossi Viita & Markku Jokisipilä ym. |
| Teoksen nimi | Koko kansan leijonat : Suomi-kiekon historia |
| SKU | P-KOKO-12B59C |
| Avainsanat | historia, huippu-urheilu, jääkiekko, jääkiekkoilijat, ammattiurheilu, liikuntakulttuuri, urheiluhistoria, turnaukset |
