Kristiina Pelto-Timperi : Syreenikiitäjä

Alkaen 4,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-SYRE-B07E1D
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Syreenikiitäjä kuvaa pienoisromaanin muodossa herkkävireisesti vuodenaikojen vaihtumista ja perhesuhteiden dynamiikkaa kesän ja syksyn taitteessa.

Syreenikiittäjä on pienoisromaani kesäpäivistä, joissa vähitellen on alkavan syksyn ääntä. Äidin ja tyttären elämään ilmestyy kolmas ihminen, nuori mies, äidin uusi ihastus. Vaistomaisesti tyttö torjuu hänet ja samalla kiihtyy tahtomattaankin. Tilanne laukeaa kun hän matkustaa Pappilaan, äidin synnyinkotiin. Siellä Kimmo, osittain viisivuotias, ja Tini, poikaystävä, muuttavat suhtautumistaan toisekseen, saavat hänet hyväksymään äitinsä ja itsensä. Kotiin palatessaan tyttö löytää äitinsä istumassa neuvottomana pöydän ääressä. Juttu onkin ohitse ja edessä on arki, aina ja kaikessa. Ja taas on eletty kappale matkaa.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäKristiina Pelto-Timperi
Teoksen nimiSyreenikiitäjä
SKUP-SYRE-B07E1D
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja