Kristina Ohlsson : Jäänmurtaja
Alkaen 9,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-JAAN-7014E2

Kristina Ohlssonin Strindberg-sarjan jännittävä toinen osa vie kylmän keskelle talvista rannikkokylää, jossa tuhopoltto ja salaisuudet mullistavat idyllin. Taitavan rikoskirjailijan teos tarjoaa tiheää tunnelmaa ja teräviä käänteitä Hovenäsetin arvoituksellisessa miljöössä.
Takakansi
«Jäntevää, tiheää ja tunnelmallista. Tarinat ovat teräviä ja vangitsevia. Kristina Ohlsson on skandinaavisen rikoskirjallisuuden todellinen kuningatar.» - Mons KallentoftEntinen pörssihai August Strindberg on kotiutunut pieneen Hovenäsin kylään ja on onnellisempi kuin koskaan. Antiikkiliikkeellä pyyhkii hyvin ja tuore lempi leiskuu rikostutkija Maria Martinssonin kanssa.
Jäät kylmänä tammikuun yönä paratiisiin tulee särö. Tuli on irti, ja lieskat lyövät rannan suurkartanossa. Tulipalossa tuhoutuu kaksi venevajaa, joista toinen kuului Augustille. Maria ryhtyy työparinsa kanssa tutkimaan tuhopolttoa autavasti, mutta paljon synkkiä salaisuuksia merellinen lintukoto kätkeekään. Pian tuhopolton tutkinta laajenee murhatutkinnaksi.
Myös Augustin ja Marian onnea varjostaa uhka menneisyydestä, eikä kumpikaan ole enää turvassa.
Esittely
Kylmäävää jatkoa Myrskynvartijalle.Talvinen tuhopoltto järkyttää rannikkokylän idylliä suosikkidekkaristin Strindberg-sarjan toisessa osassa.
Entinen pörssihai August Strindberg on kotiutunut pieneen Hovenäsetin kylään ja on onnellisempi kuin koskaan. Antiikkiliikkeellä pyyhkii hyvin, ja tuore lempi leiskuu rikostutkija Maria Martinssonin kanssa. Jääkylmänä tammikuun yönä paratiisiin tulee särö, kun tulipalossa tuhoutuu kaksi venevajaa, joista toinen kuuluu Augustille. Maria ryhtyy tutkimaan tuhopolttoa aavistamatta, mitä kaikkea on vielä edessä. Joku merellisen lintukodon asukkaista hautoo synkkiä salaisuuksia. Samaan aikaan Augustia ja Mariaa vaanivat yllättävät vaarat, eikä kumpikaan ole turvassa.
Kristina Ohlsson (s. 1979) on Pohjoismaiden suosituimpia jännityskirjailijoita. Strindberg-sarjan ensimmäinen osa Myrskynvartija (2022) nousi välittömästi ilmestyttyään Ruotsin myydyimmäksi kirjaksi, ja se on löytänyt innokkaan yleisön myös Suomesta. Sarja sijoittuu Ruotsin länsirannikolle Hovenäsetin kylään, joka on yksi Ohlssonin lempipaikoista maailmassa.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Kristina Ohlsson |
| Muut tekijät | Translated by: Pekka Marjamäki Cover design or artwork by: Maria Sundberg |
| Teoksen nimi | Jäänmurtaja |
| Alkuteos | Isbrytare |
| SKU | P-JAAN-7014E2 |
| Avainsanat | tulipalot, murhapoltto, murha, salaisuudet, poliisit, skandidekkarit, bohuslän, ruotsi, ruotsi, Ruotsi |
