Kulle Raig & Pekka Lilja : Urho Kekkonen ja Viro
12,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-URHO-A2AE56

Urho Kekkosen rooli Suomen ja Viron suhteiden kehityksessä tulee esiin tässä ainutlaatuisessa selvityksessä, jossa tarkastellaan poliittista ja henkilökohtaista vaikuttamista sekä uutta tietoa Viron historiasta.
Professori Pekka Lilja ja toimittaja Kulle Raig ovat tehneet ainutlaatuisen selvityksen Urho Kekkosen osuudesta Suomen ja Viron suhteiden kehityksessä. Kekkonen toimi sekä politiikan kulisseissa että sen eturivissä vuosikymmeniä Viron hyväksi. Kirjassa on mm. uutta tietoa Virosta Saksan miehitysvallan ajalta, jolloin suomalaiset viranomaiset antoivat Saksalle tietoja virolaisista loikkareista. Kekkosen Viron-vierailu vuonna 1964 aloitti maiden suhteissa uuden aikakauden, ja Neuvosto-Viron hidas avautuminen länteen käynnistyi. Suomalais-virolaiset kulttuurisuhteet elpyivät, ja aiemmin suljettu maa avautui läntiselle turismille.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Kulle Raig & Pekka Lilja |
| Teoksen nimi | Urho Kekkonen ja Viro |
| SKU | P-URHO-A2AE56 |
| Avainsanat | henkilöhistoria, kansainväliset suhteet, ulkopolitiikka, presidentit |
