Kun isolla kengällä astuu, jää iso jälki

35,20 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-KUN--354F5E
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Syvenny suomalaiseen poliisin työhön ainutlaatuisista näkökulmista, kun kahdeksantoista kirjoittajaa jakaa kokemuksiaan ja ajatuksiaan ammattinsa merkityksestä.

Kenelle: Poliisista ja suomalaisesta yhteiskunnasta kiinnostuneille.

Miltä poliisin työ näyttää poliisin silmin? Mikä on saanut poliisin valitsemaan ammattinsa? Mikä poliisin työssä on pysyvää, mikä muuttuu maailman muuttuessa?

Poliisiammattikorkeakoulun valintakoekirja ”Kun isolla kengällä astuu, jää iso jälki” ilmestyy nyt jo viidennen kerran. Teos avaa kahdeksantoista kirjoittajan voimin kahdeksantoista erilaista näkökulmaa poliisin työhön. Puolet artikkeleista on täysin uusia.

Uusia kirjoittajia ovat muun muassa nettipoliisina tunnetuksi tullut Daniel Kalejaiye (kannessa) ja rikostutkijana toimiva Anrit Kalek. Daniel haki kouluun 19-vuotiaana, Anrit nelikymppisenä toimittuaan jo sitä ennen pitkään turvallisuusalalla. Rikosylikonstaapeli Noora Halmeenlaakso puolestaan oli hakiessaan 28-vuotias IT-alan ammattilainen. Kaikki kolme lukivat kouluun päästäkseen tämän valintakoekirjan ensimmäistä painosta.

Tutkija Samu Pehkonen kertoo kirjassa poliisin tärkeimmästä työvälineestä, puheesta. Yksi englanninkielinen ja yksi ruotsinkielinen artikkeli muistuttavat kirjassa kielitaidon tärkeydestä.

Kirjan kahdeksantoista artikkelia asettavat eteesi kahdeksantoista peiliä. Niiden avulla voit lukijana tarkastella myös itseäsi ja kysellä itseltäsi: Olisiko minustakin tähän työhön? Sopisinko tähän joukkoon? Haluanko juuri tätä?

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
Muut tekijätToimittanut: Anu Hoffrén ja Marko Vesterbacka
Teoksen nimiKun isolla kengällä astuu, jää iso jälki
SKUP-KUN--354F5E
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja