Laila Hietamies : Koivu ja tähti

Alkaen 6,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-KOIV-104F95
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Laila Hietamiehen "Koivu ja tähti" maalaa koskettavan kuvan ihmisen tunteista ja kaipuusta sodan varjossa.

Takakansi

Iltaruokailun jälkeen tuli posti. Joukkueenjohtaja Jaakko Lind sai kauan odottamansa kirjeen vastavihityltä vaimoltaan. Hymy herkisti miehen kasvot. Myös rakuuna Tukeva etsi lampun ja luki kolme kirjettä. Siinä missä Jaakko oli täynnä elämää ja onnea, Tukeva oli epätoivoa täynnä. Hän pani kirjeet taskuunsa ja lähti ulos pakkaseen. Seuraavana päivänä Tukeva sai ratsumestari Vehmakselta lomälitteran "perheasioiden järjestelyjä varten". Ajatukset olivat jo vaimon luona. Mies toivoi että pääsisi pian Äänislinnaan, pian junaan, pian Antreaan ja pian kotiin perheen luokse. Silmiin hiipi jotakin kosteaa.

Esittely

Lähihistoriamme merkittävän kuvaajan romaani rakuuna Tukevan ja hänen läheistensä vaiheista jatkosodan aikana

Laila Hietamies on omimmillaan kuvatessaan Suomen historian raskaimpia aikoja, sodan tuomaa surua ja kärsimystä, mutta myös arjen pieniä iloja, lujaa ystävyyttä ja rakkauden voimaa.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäLaila Hietamies
Teoksen nimiKoivu ja tähti
SKUP-KOIV-104F95
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja