Larin-Kyösti : Musta hepo

14,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-MUST-6DA9BC
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Larin-Kyöstin kokoelma 'Musta hepo' esittelee hänen syventynyttä ajatuslyyrikkaansa sekä luonnon ja tunteiden vivahteikkaita kuvauksia. Kokoelmassa yhdistyvät surumieliset tunnustukset ja runolliset tunnelmakuvat.

Unta ja totta. Runoelmia. 2: 50. U. Suomettar: "Maalaissoinnuissa" tapasimme vanhan Larin Kyöstin. "Unta ja totta" nimisessä tämän vihon osastossa saamme tutustua uuteen. Siinä esiintyy hän meille entisestään syventyneempänä ajatuslyyrikkona. — Sen etehimpiä kappaleita ovat surunvoittoinen itsetunnustus "Yrittäjässä" sekä hieno, tosi-runollinen tunnelmakuva "Ripsien raossa", joka on pieni atelhelmet, sekä edelleen ihmeen kaunis luonnonkuvaus "Kevätlämmet".

Kylän lauluja. Nuottiliitteenä. Kuuluu Otavan Helppohintaiseen Kirjastoon N:o 75. Hinta 75 p.

Valvoja: "Kyösti Larssonin "Kylän lauluja" on jatkoa hänen vuotta vanhempaan esikoiskokoelmaansa. Tämän pojan kevätrallatuksista, jonka reippaat, hämäläiset maalaishjälokuvaukset yleisö mielihyvällä otti vastaan, siirtyvät uutispiastana suoma-laiselle runoudelle, vaikka kohta siihen oli istutettu yksi ja toinen merentakainen taimi. Sama maalainen hämäläismallinen situaationeinen, tyyppinen, luonteenom useinmissa näistäkin rallatuksista kuvastui....."

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäLarin-Kyösti
Teoksen nimiMusta hepo
SKUP-MUST-6DA9BC
Avainsanatrunot
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja