Lasse Pöysti : Lassen oppivuodet
Alkaen 3,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-LASS-DC2387

Lasse Pöystin muistelmat vievät lukijan kolmikymmenluvun Sortavalasta evakkomatkan kautta Helsingin teatterimaailmaan ja aikansa kulttuurielämän merkkihenkilöiden pariin.
Takakansi
Muistelmiensa ensimmäisessä osassa Lasse Pöysti kertoo lapsuudestaan kolmikymmenluvun Sortavalassa ja Laatokalla, huikeasta urastaan koko kansan Suomisen Ollina, koululaiselämästä Helsingin kunnianarvoisassa Norssissa, suomalaisen kulttuurielämän merkkihenkilöistä joihin hän teatterimaailman myötä sai tutustua.Evakkomatka tuo Pöystin karjalaisperheen jatkosodan jaloista Helsinkiin. Näyttelemisestä innostunut Lasse käy esittämässä taitojaan Toivo Särkälle, ja niin kolmetoistavuotiaasta nuorukaisesta tulee kaikkien tuntema Olli Suomisen rakastetun elokuvaperheen jäsen.
Vähitellen nuori taiteilija alkaa saada muitakin rooleja, ensin Svenska Teaternista, sitten myös Kansallisteatterista. Teatterin lisäksi nuoren näyttelijän päiviä värittävät koulua tai kuritukset koulunpenkin kujeet ja melupäivät.
Musiikkia rakastava nuorukainen pitää yllä tiiviitä suhteita Lasseen Erkin ja Carmen Tawanstarien kosmopoliittisessa ilmapiirissä. Hän tutustuu Mauno Manniseen ja veikkailee Otto Mannista, ja pian Swaan noin Kangasniemeläisellä sukulaisella Luotsikkalan hautausmaalla. Vierailuja kertyy myös muun muassa Jean Sibeliuksen ja Arvid Järnefeltin kodeissa.
Vuonna 1950 Lasse Pöysti matkustaa stipendin turvin opintomatkalle Pariisiin. Uusi aika koittaa.
Esittely
Rakastettu näyttelijä kertoo niin lapsuudestaan 30-luvun Sortavalassa ja Laatokalla kuin urastaanSuomisen Ollina
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Lasse Pöysti |
| Teoksen nimi | Lassen oppivuodet |
| SKU | P-LASS-DC2387 |
