Lauri Lehtinen & Kalle Kinnunen : 30 vuotta rakkautta ja anarkiaa

Alkaen 14,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-30-V-25258A
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

30 vuotta rakkautta ja anarkiaa kertoo, miten Rakkautta & Anarkiaa -elokuvafestivaali toi rohkeat elokuvat ja uudet kulttuurivaikuttajat Suomen valkokankaille. Teos valaisee festivaalin värikästä historiaa, intohimoa elokuvaan ja halua muuttaa maailmaa.

„JOILLEKIN ELOKUVA ON TEOLLISUUTTA – RAHAA – TOISILLE ELOKUVA ON KIELTÄ – TIEDETTÄ – MEILLE SE ON RAKKAUTTA JA ANARKIAA.”

Rakkautta & Anarkiaa syntyi aikana, jolloin elokuvia sensuroitiin ja Suomi oli agraarifasistinen helvetti, kuten eräs tapahtuman johtohahmoista muistelee. Festivaalin perustajat halusivat muutoksen suomalaiseen leffakulttuuriin ja toivat valkokankaalle alakulttuureja, uusia elokuvaesteetikkoja ja vanhojen elokuvamaiden nuorta verta.

Festivaali on elänyt ja kasvanut vuosien varrella, mutta aina kyse on ollut maailman muuttamisesta, elokuvasta, intohimosta ja elämästä. Vauhdikkaassa historiikissa kertojina ovat festivaalin tekijät, yleisö ja kulttuurihahmot Bello Romanostä ja Raoul Grünsteinistä Selma Vilhusen ja Paperi-T:hen.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäLauri Lehtinen & Kalle Kinnunen
Teoksen nimi30 vuotta rakkautta ja anarkiaa
SKUP-30-V-25258A
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja