Lauri Lepola : Rohkeat punatytöt Tampereella 1918
Tampereen ja Pirkkalan punaisten naiskaartilaiset olivat nuoria tyttöjä, keski-iältään noin 20 vuotta. Näiden naisten rohkeudesta ja urotöistä on tarkoituksella vaiettu ja niitä on vähätelty. Eliitti on haukkunut punaisia naisia "ryssänhuoriksi" ja nimitellyt muilla hävyttömyyksillä.
Tämän kirjan tarkoituksena on palauttaa heidän ihmisarvonsa. Kirjassa kerrotaan puolueettomasti punaisten naisten osuudesta kansalaissotaan, miksi he olivat siinä mukana ja miten heitä järjettömästi tapettiin vielä paljon sodan jälkeenkin.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
Tuoteryhmä | |
---|---|
Tekijä | Lauri Lepola |
Teoksen nimi | Rohkeat punatytöt Tampereella 1918 |
SKU | P-ROHK-12D426 |
Avainsanat | historia, naiset, sotahistoria, naisen asema, Suomen sisällissota, sisällissodat, naishistoria, punakaartit, punaiset (Suomen sisällissota), finska inbördeskriget, inbördeskrig |