Leena Krohn : Kirje Buddhalle

Leena Krohnin 'Kirje Buddhalle : ja muillekin' yhdistää runollisen kerronnan mielikuvitukselliseen matkatarinaan ja ainutlaatuisiin pienoismaisemiin. Teos tarjoaa oivaltavan ja monitasoisen lukukokemuksen, joka vie ajatukset uusiin suuntiin.
Eräänä postileiman päivänä Postimestari kiirehtii tärkeää lähetystä matkaan. Se on kirje Buddhalle. Tunnollinen Posteljooni ottaa tehtävän suorittaakseen, vaikka hänen on itsensä selvitettävä osoite. Mistä hän löytäisi Buddhan?
Tänä vuonna juhlittavan surrealistitaiteilija Hieronymos Boschin hahmoa kovasti muistuttava Posteljooni kiinnittää jalkaansa taikaluistimet, joilla voi hiihdellä hiekassakin. Jalkineet eivät kuitenkaan matkaa lyhennä, kun kirjeen perijää ei tahdo löytyä. Kyttyrää särkee ja nokkaan koskee, mutta Posteljooni on sinnikäs. Hän saa kuulla finanssivinkkejä ja ruusun kuiskauksia, tavata faaraon ja vierailla Kuussa. Buddha vain pysyy kätköksissä.
Onko siis luovutettava, miettii murheellinen Posteljooni. Pitääkö tunnustaa, ettei kirje löytänyt perille?
Leena Krohnin vauhdikas ja kaunis runokertomus sysää ajatukset liikkeelle ja antaa mielikuvitukselle runsaasti ravintoa. Oma tarinansa muodostuu kirjailijan rakentamista pienoismaisemista ja interiööreistä, joissa Posteljooni matkallaan pysähtyy ja joihin lukija astuu valokuvien kautta.
Kirje Buddhalle on ainutlaatuinen seikkailu. Se kutsuu kokijakseen jokaisen kirjaan tarttuvan eikä unohdu pitkään aikaan.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
Tuoteryhmä | |
---|---|
Tekijä | Leena Krohn |
Muut tekijät | Katri Lassila |
Teoksen nimi | Kirje Buddhalle |
SKU | P-KIRJ-E8870E |