Leena Lehtolainen : Ennen lähtöä

Alkaen 6,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-ENNE-C8D805
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Leena Lehtolaisen Maria Kallio -sarjan seitsemäs osa vie lukijan Espoon salattujen valtapelien ja väkivallan ytimeen, kun tunnetun kaupunginvaltuutetun murha järkyttää yhteisöä.

Takakansi

Pyörätien laidalla makaa ruhjottu mies. Joku on pahoinpidellyt henkihieveriin Petri Ilveskiven, huonekalusuunnittelijan ja Espoon vihreiden kaupunginvaltuutetun. Teräväkielinen ja julkisuudessakin hyvin tunnettu Ilveskivi on ehtinyt suututtaa yhden jos toisenkin ihmisen sekä yksityiselämässä että politiikassa. Onko pahoinpitelyssä kyse henkilökohtaisesta kaunasta vai onko kyseessä satunnainen väkivallanteko? Ilveskiven tapaus osoittautuu tavallista visaisemmaksi. Mukana kiehuvat huumeet, muukalaisviha ja Espoon kunnallispolitiikan valtasuhteet. Maria joutuu huomaamaan, että kaiken lisäksi myös oman perheen turvallisuus on uhattuna...

Esittely

Pyörätien laidalla makaa ruhjottu mies.

Petri Ilveskivi, huonekalusuunnittelija ja vihreiden kaupunginvaltuutettu, pahoinpidellään kuoliaaksi keskellä Espoota. Teräväkielinen ja julkisuudessakin tunnettu Ilveskivi on ehtinyt suututtaa yhden jos toisenkin ihmisen sekä yksityiselämässä että politiikassa.

Ilveskiven tapaus osoittautuu tavallista visaisemmaksi. Onko pahoinpitelyssä kyse henkilökohtaisesta kaunasta vai onko kyseessä satunnainen väkivallanteko? Ovatko skinheadit suivaantuneet kaupunginvaltuutetun julkihomoudesta?

Jutun saa tutkittavakseen perheenlisäystä pohtiva Maria Kallio. Koska kyse on poliitikkoon kodistuneesta rikoksesta, tutkintaan sotkeutuu myös poliisijohto. Pian Maria joutuu huomaamaan, että tällä kertaa uhattuna on myös hänen oma henkensä.

Suomen suosituimpiin kirjailijoihin kuuluva Leena Lehtolainen tunnetaan erityisesti Maria Kallio ja Hilja Ilveskero -romaaneistaan. Hän on kirjoittanut myös useita dramaattisia perhe- ja avioliittoromaaneja.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäLeena Lehtolainen
Muut tekijätCover design or artwork by: Timo Numminen
Teoksen nimiEnnen lähtöä
SKUP-ENNE-C8D805
Avainsanatespoo, homoseksuaalisuus, kaavoitus, kunnallispolitiikka, luottamushenkilöt, murha, naiset, pahoinpitely, riidat, rikostutkijat, seksuaalivähemmistöt, työelämän suhteet
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja