Leena Lehtolainen : Väärän jäljillä
Alkaen 4,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-VAAR-1E5E0F

Leena Lehtolaisen "Väärän jäljillä" pureutuu urheilumaailman synkkiin kulisseihin, missä painajaiset sekoittuvat rikoksen selvittämiseen. Maria Kallion uusi alku joutuu vaakalaudalle, kun menneisyys ja vaaralliset paljastukset kietoutuvat kohtalokkaasti yhteen.
Kenelle: Kotimaisten dekkareiden ystäville sekä urheilumaailman skandaaleista kiinnostuneille.
Takakansi
Unissa mieleeni palaa kaikki se, mitä olen elämäni aikana kokenut. Hirvittäväni riippuu työntyy kohti rintaani, ja kun se väistyy, näen räjähtävän postilaatikon, jonka mukana sinkoutuu ilmaan tyttäreni Iida.Maria Kallio on aloittanut työt sisäasiainministeriön alaisessa perheväkivallan tutkimusprojektissa, turvallisesti työpöydän takana. Mutta tämä ei jatku kauan, sillä suomalaisen urheilumaailman huipulla tapahtunut surmatyö vie hänet takaisin vanhaan työpaikkaan Espoon poliisiin – ja pian hänet imaistaan uusiin töihinsä edellisestä, katastrofiin päättyneestä henkirikostutkimuksesta. Maria on tutustunut toimittaja Jutta Särkikoskkeen, joka on paljastanut menneiden kiekkohiettätjön doping käyttö. Särkikoskea auto suistetaan tieltä, kun hän on ollut haastattelemassa yllätysläpimurton 800 metrin juoksussa tehnyttä Toni Väärää. Myös kyydissä ollut Väärä loukkaantuu. Särkikoski on saanut tappouhkauksia jo ennen kolaria, eikä niille näy loppua. Irtioito menneestä ei ole Marialle helppoa, mistä kertovat häntä toistuvasti piinaavat painajaiset. Muutoksen kourissa oleva työyhteisö luo lisää paineita Marian paluulle. Kun Jutta Särkikoskene kohdistuneeet uhkaukset pahenevat ja tiukka kilpakjuoksu murhaajan kanssa ei auta jäädä lepäämään takasuoralle. Ennen kuin maalirauha katkeaa, on urheilumaailman skandaalissa poliiseja ehtinyt johtaa väärän jäljille aivan liian moni. Väärän jäljillä on kymmenes Maria Kallio -rikosromaani.
Esittely
Maria Kallion kymmenes tapausMaria Kallio on jättänyt Espoon poliisin taakseen ja aloittaa työt sisäasianministeriön alaisessa perheväkivallan tutkimusprojektissa, turvallisesti työpöydän takana.
Opiskelutoverinsa Leenan kautta Maria tutustuu toimittaja Jutta Särkikoskeen, joka on paljastanut kiekonheittäjien dopinginkäytön. Särkikoski on loukkaantunut hämärissä olosuhteissa: hänen autonsa on suistettu tieltä, kun hän on ollut haastattelemassa yllätysläpimurron 800 metrin juoksussa tehnyttä Toni Väärää. Myös kyydissä ollut Väärä vammautuu pahasti.
Irtiotto menneestä ei ole Marialle helppoa. Kun Juttaan kohdistuneet uhkaukset toteutuvat, Maria joutuu yllättäen kohtaamaan vanhan työpaikkansa tutun yhteisön.
Ennen kuin maalinauha katkeaa, on urheilumaailman skandaalissa poliiseja ehtinyt johtaa väärän jäljille aivan liian moni.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Leena Lehtolainen |
| Teoksen nimi | Väärän jäljillä |
| SKU | P-VAAR-1E5E0F |
