Leevi Karsikas : Hiidenhirvi : erätarinoita ja luontoesseitä

9,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-HIID-3F8CC8
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Leevi Karsikas pohtii erätarinoissaan syvällisesti ihmisen ja luonnon suhdetta metsästyksen, kalastuksen ja luonnonantimien keruun näkökulmasta.

Takakansi

Kokeneen eräkertojan kuvaamat metsästyskokemukset ja vankasti perustellut näkemykset ihmisen ja luonnon yhä vinoutuneemmasta suhteesta – siinä Leevi Karsikkaan erätarinoiden punnitut ainekset. Kaiken mahdollisen riistan pyynti, kalastus ja keräily ovat Karsikkaalle ihmisen ainoaa oikeaa ja alkuperäistä elämää, luonnon uusiutuvien ja ilmaisten antimien käyttöä. Muunlaisen ruoan tuottaa ihminen, ja sillä ruoalla on aina hinta; ei ainoastaan rahallinen, vaan myös luonnon tuhoutumisen myötä maksettava. Eräkokemusten muassa teksti todistaakin, kuinka metsästyksen ja kalastuksen rajoittaminen etäännyttää ihmisiä aina vain kauemmas luonnosta.

Esittely

Kokeneen eräkertojan kuvaamat metsästyskokemukset ja vankasti perustellut näkemykset ihmisen ja luonnon yhä vinoutuneemmasta suhteesta - siinä Leevi Karsikkaan erätarinoiden punnitut ainekset. Mitä moninaisimman riistan pyynti, kalastus ja keräily ovat Karsikkaalle ihmisen ainoaa oikeaa ja alkuperäistä elämää, luonnon uusiutuvien ja ilmaisten antimien käyttöä. Muunlaisen ruoan tuottaa ihminen, ja sillä ruoalla on aina hinta; ei ainoastaan taloudellinen, vaan myös luonnon tuhoutumisen myötä maksettava. Eräkokemusten muassa Karsikkaan teksti todistaakin, kuinka metsästyksen ja kalastuksen rajoittaminen etäännyttää ihmisiä aina vain kauemmas luonnosta.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäLeevi Karsikas
Teoksen nimiHiidenhirvi : erätarinoita ja luontoesseitä
SKUP-HIID-3F8CC8
Avainsanateräkertomukset
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja