Leevi Karsikas : Ruutia harakoille
7,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-RUUT-F17535

Leevi Karsikas vie lukijan metsästyksen ja kalastuksen maailmaan tarinallisten muisteloidensa kautta, avaten eränkäynnin tunnelmia suomalaisessa luonnossa. Kokeneen kairankulkijan kertomukset tuovat esiin retkien ilot, haasteet ja pohdinnat luonnon keskellä.
Vannoutuneen erämiehen ja kairankulkijan raikkaita muisteluja. Vanha sanonta kuuluu, että ei kannata tuhlata ruutia harakoille. Tämä velvoite mielessään Karsikas vie lukijansa poikavuosiensa riistapoluille ja kalavesille, kertaa mielessään aikuisikänsä mieluisimpia ja merkillisimpiä metsästysmuistoja. Hän herkuttelee soodassa keitetyllä hauella, valmistelee jänispataa, pohdiskelee passipaikan yksinäisyydessä metsästyksen perimmäistä luonnetta ja tuijottelee tervastuliin.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Leevi Karsikas |
| Teoksen nimi | Ruutia harakoille |
| SKU | P-RUUT-F17535 |
| Avainsanat | eräkertomukset |
